عملیات سیدالشهداء علیه السلام


در ۶۴/۲/۲۰ گردان از عملیات پدافند فاو به دو کوهه برگشته در حالیکه نیمی از نیروهای گردان تسویه حساب و نیمی برگ مرخصی در دست دارند و تعدادی از بچه ها به شهر رفته و بلیط قطار هم برای فردا تهیه شده خبر می رسد عراق در جبهه های میانی تک کرده و خطوط فکه سقوط کرده غروب لغو مرخصی و ماموریت به گردان ابلاغ می شود تا ۱۰ شب مسئولان گردان در حال مشورت برای نحوه اعلام این موضوع به پرسنل هستند که برگ مرخصی یا تسویه در دست دارند لذا نیمه شب با بیدار کردن مسئولین گروهانها و دسته ها و تعداد نیروهای اصلی گردان و مشورت استقبال آنها از عملیات همه را خوشحال می کند.

در روز ۶۴/۲/۱۱ نیروهای گردان در حسینیه جمع و با آنها صحبت می شود به غیر چند نفر انگشت شمار که عذر داشتند. بقیه اعلام آمادگی می کنند برگه های تسویه و مرخصی باطل و مسئولان گردان برای شناسایی به منطقه می روند خوشبختانه سازمان گردان دست نمی خورد.

نیروها تجهیزات و سلاح را دریافت کردند بعد از نماز مغرب و عشاء سوار اتوبوس و از پادگان دوکوهه خارج شدند. مسیر حرکت اتوبوسها به سمت اندیمشک، سه راهی دهلران پل کرخه و به سمت چنانه، تقریباً در نزدیکی سایت ۴ و ۵ اردوگاهی وجود داشت که متعلق به واحد تخریب تیپ سیدالشهداء بود. (اردوگاه شهید کهن) نیروها در اواخر شب به محل اردوگاه رسیدند. (تقریباً از پادگان دو کوهه ۵۰ کیلومتر فاصله داشت) و افراد گردان در همان اردوگاه مشغول به استراحت شدند. گردان تا عصر فردا یعنی ۶۴/۲/۱۲ در همان اردوگاه بود و سپس از محل اردوگاه کهن بوسیله اتوبوس از جاده شیخ قندی به سوی منطقه فکه عازم شد. نیروها نیز توجیه شدند که عراق به منطفه فکه حمله کرده و قسمتی از خط لشکر ۱۶ زرهی قزوین را تصرف کرده و ما می بایست با ۵ گردان دیگر آن منطقه را بازپس بگیریم. گردان طبق نقشه از کنار جاده اصلی فکه منحرف و به سمت چپ (یعنی جنوب غرب) حرکت با عبور از جاده بن راشه پس از نیم ساعت گردان به محل مورد نظر رسید. دو گروهان نصر و به دنبال آن فتح پس از رسیدن به خط قدیم ارتش که مورد نظر بود رسیده در امتداد آن گسترش یافته ولی درگیری چندانی روی نداد.

اما گروهان ظفر در قسمت بریده شده از خط ارتش عبور کرده و با نیروهای اصلی دشمن با نیروهای عراقی درگیر شد. عراقی ها از خط ارتش عقب نشینی و در بین خط خودشان و ارتش تجمع زرهی کرده در حال احتمالاً تعویض یگان بودند که گروهان ظفر آنها را غافلگیر و درگیر شد.

نیروهای ظفر با آرپی جی و نارنجک تعدادی از تانکهای عراق و نفر می زنند عراقی ها گیج بوده نمی دانند چه اتفاقی افتاده نیروهای ظفر تلفات گرفته سعی می کنند عقب آمده خود را به اصل گردان برسانند که در موانع خطوط ارتش و ماهورها در چند قسمت پراکنده می شوند برادر تقی زاده با یک دید در شب ارتش و هدایت بی سیم سعی می کند و آنها را به خط خودی هدایت می کند و مابقی هم به مرور به خط می  رسند.

معاون گردان برادر عباس رنجی نیز با همین گروهان بود. دو گروهان دیگر در خط مستقر شدند و شروع به پدافند کردند در نزدیکی صبح یعنی ساعت ۴ دستور بازگشت داده شد. در برگشت نیروها به سوی عقب متوجه شدند که یک گروه از دسته دو فتح که مامور به گروهان نصر شده بود از عقب روی بی اطلاع بوده و جا ماندند.

تعدادی از این افراد قبل از ملحق شدن به افراد گردان مجروح شدند ولی به هر حال مجروحین نیز توسط بقیه به عقب برگردانده شدند. در جریان عقب نشینی گردان چند کیلومتر راهپیمایی کرد. (بین ۷ تا ۱۱ کیلومتر)

و نیروها علیرغم خستگی فراوان ناشی از ماموریت قبلی و عملیات شب گذشته توانستند خود را به عقب برسانند در محل بازگشت خارج رملها آهنگران آمده بود برای نیروها مداحی می کرد چند گروه از نیروها در ماهورها مجروح و عده ای هم شهید و مفقود شدند. سپس کل گردان به پادگان دو کوهه منتقل شده و ماموریت عملیات سیدالشهدا خاتمه یافت. در این عملیات درگیری اصلی لشکر روی جاده آسفالته توسط گردان حضرت علی اصغر انجام شد و درگیری اصلی گردان با دشمن توسط گروهان ظفر انجام شد.

در هنگام عقب روی مهمات های پراکنده را در داخل یک ماشین تویوتای خراب شده ریخته برای آنکه به دست دشمن نیفتد با شلیک آرپی جی منهدم گردید. در این عملیات گردان هفت نفر شهید و یک اسیر داد.

تقریباً تمامی گردان به غیر از فرماندهی آن به مرخصی رفتند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.