عملیات غدیر – دفاع سراسری


سوم خرداد ۶۷ خبرهایی مبنی بر حمله عراق به ارتفاعات شیخ محمد در بین رزمندگان منتشر شد

در تاریخ ۲۴ خرداد ۶۷ بر اساس طرح قبلی، سازماندهی گردان علی اکبر تغییر یافته و به ۶ گروهان سبک تبدیل شد و مسئولین گروهان های قبلی، هر یک نظارت بر ۲ گروهان جدید را بر عهده گرفتند. برای گروهان های جدید، چادرهایی برپا شد و به دنبال آن برنامه های آموزشی در اردوگاه قائم، از سر گرفته شد.

سوم تیر که فرمانده گردان برای بازدید از منطقه ماووت رفته بود، با خبر عقب نشینی رزمندگان از این منطقه، بازگشت.

نهم تیر؛ مراسم اربعین شهدای بیت المقدس ۶ و سالگرد شهدای عملیات های کربلای ۱ و نصر ۴ در محل گردان برگزار شد و در تاریخ ۶۷/۴/۱۲ مجددا کام رزمندگان با شنیدن خبر سقوط هواپیمای ایرباس ایرانی توسط آمریکا، تلخ شد.

۱۷ تیر، نیروهایی به جبهه اعزام شده بودند که از آنها، تعداد ۵۴ تن به گردان علی اکبر تخصیص داده شد و آنها میان برخی گروهان ها تقسیم شدند. دو روز بعد، حوالی ساعت ۱۱ صبح، دستور ستاد لشکر مبنی بر انتقال سریع گردان به جنوب، به کادر گروهان ها اعلام گردید. لذا نیروها به سرعت چادرها و امکانات را جمع کرده و به کامیون ها انتقال دادند و ساعت ۴ بعد از ظهر، اردوگاه قائم در میاندوآب را به مقصد اندیمشک ترک کردند.

ساعت ۲۲:۰۰ شب، کاروان اتوبوس ها و کامیون ها به سنندج رسیدند ولی ایست و بازرسی نیروهای انتظامی دستور توقف دادند. با این حال، ماشین گردان علی اکبر علیرغم خطر اشرار، حرکت خود را شبانه ادامه دادند تا سرانجام بعد از ظهر روز بعد، یعنی بیستم تیرماه، خود را به محل سابق اردوگاه؛ موقعیت شهید اسدی واقع در روبروی دوکوهه، رساندند که با توجه به گرمای شدید تیرماه، امکانات اولیه از قبیل آب و… پیش از ورود اتوبوس ها فراهم گردیده بود و کار برپایی چادرها نیز تا فرا رسیدن شب به پایان رسید.

از صبح روز بعد، زمزمه تغییر سازماندهی گردان در بین مسئولین شنیده شد. در ساعت ۱۴:۰۰ اخبار سراسری خبر حمله عراق به حلبچه و عقب نشینی نیروهای خودی از آن را منتشر کرد.  ساعت ۲۲ شب، جلسه ای با حضور فرماندهان گردان و گروهان ها برگزار گردید که طی آن، فرمان تغییر سازماندهی گردان از ۶ گروهان سبک به ۳ گروهان (نصر، فتح و فجر) صادر شد. همچنین احتمال حمله قریب الوقوع دشمن در منطقه عمومی خرمشهر و آبادان مطرح گردید و احتمال حضور گردان علی اکبر در یک مأموریت آفندی، قبل و یا حین عملیات دشمن اعلام شد.

ساعت ۶ صبح روز بعد، مجددا جلسه ای با حضور فرمانده گردان و فرماندهان گروهان ها تشکیل گردید و طی آن سازماندهی جدید، اعلام و چیدمان مسئولین در گروهان ها و دسته های مختلف مشخص شد . در ساعت ۰۸:۰۰ صبح نیروهای گردان در قالب سازماندهی جدید آرایش گرفته و در ساعت ۱۰:۰۰ صبح تجهیزات مورد نیاز را دریافت نمودند.

نیروها بلافاصله پس از جلسه به صورت ۳ گروهان نصر، فتح، فجر سازماندهی شدند که هر یک متشکل از ۳ دسته بودند:

 

سازماندهی گردان:

  • فرمانده گردان: حاج حمید تقی‌زاده
  • معاونین گردان: مجید رضائیان و رضاخانی
  • نیروی آزاد گردان: ابوالفضل علی شاهی، مهدی زمانیان
  • پیک گردان: ابوالفضل محمدی، حسین افشار
  • فرمانده گروهان نصر: محمود توکلی
  • معاون گروهان: مجید یوسفی
  • فرمانده گروهان فتح: علی نیاکان
  • معاون گروهان فتح: جلال جعفری
  • فرمانده گروهان فجر: محمد قورچیان
  • معاون گروهان فجر: رحمان بیرالوند

 

ساعت ۱۷ همان روز با اضافه شدن یک قبضه خمپاره ۶۰ میلیمتری به هر دسته کار آموزش خمپاره برای خدمه آنها انجام شده و پس از آن میدان تیر برای این افراد برگزار شد. از حوالی عصر نیز میدان تیر گردان به تدریج بین گروهان ها انجام شد که تا غروب آفتاب به طول انجامید.

۲۳ تیر ۶۷ در پی عقب نشینی گسترده نیروهای ایران و فرار گروه زیادی از سربازان به شهرها، در حوالی عصر، نیروهای گردان در محل صبحگاه فرا خوانده شده و حاج مجید رضاییان درباره وضعیت کلی جبهه ها و لزوم دفاع بر حسب تکلیف برای افراد صحبت نمود.

نیروهای گردان علی اکبر برای انجام مأموریت کاملا آماده بودند ولی به دلیل تأخیر در عملیات، تا چند روز مشغول آموزش هایی از قبیل ستون کشی و… در سطح محدود بین گروهان ها و دسته ها بودند در همین زمان (یعنی حدود ۲۶ تیر به بعد) قرار شد تا نیروهای گردان به اردوگاه فرات واقع در کنار دریاچه سد تنظیمی دز بروند تا ضمن آمادگی برای انجام مأموریت احتمالی، از وجود آب برای مقابله با گرمای شدید هوا نیز بهره‌مند شوند تا سرانجام در ۲۶ تیر در پی پذیرش مأموریت جدید مبنی بر رخنه در مواضع دشمن در غرب اروند، قرار بر انتقال گردان به اردوگاه تیپ فرات در کنار سد دز برای آموزش غواصی و … شد. در پی این ماموریت گروهان نصر برای انجام ماموریت غواصی و دو گروهان فتح و فجر جهت رزم پیاده انتخاب شدند. فردای آن روز، پس از جمع آوری چادرها، در حین انتقال گروهان ها، خبر پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران در اخبار سراسری منتشر شد که بهت و اندوه جمع کثیری از رزمندگان را در پی داشت، ولی با این وجود، گردان علی اکبر برنامه روزمره خود را از سر گرفت و گروهان نصر، کار آموزش و تمرین غواصی را در دریاچه سد تنظیمی دز آغاز کرد.

در تاریخ ۶۷/۴/۲۹ اخبار سراسری ساعت ۱۴، پیام تاریخی حضرت امام (ره) پخش کرد. پیامی که التیام بخش دلهای شکسته رزمندگان بود. روز بعد پس از مراسم صبحگاه فرمانده گردان در جمع رزمندگان حاضر شد و با ترسیم وضعیت عممومی جنگ به ویژه پس از پذیرش قطعنامه به تشریح وضعیت کلی گردان در آن برهه ی زمانی پرداخت. بعد از آن کار آموزش غواصی و… با همان کیفیت سابق و با جدیت ادامه یافت

حوالی ظهرآخرین روز تیرماه سال ۶۷، خبرهایی حاکی از حمله دشمن به جاده اهواز – خرمشهر شنیده شد و گردان به حال آماده باش درآمد و نیروها ساک های خود را به تعاون تحویل دادند و برای تجهیز و تسلیح آماده شدند. هرچند که مقدار مهمات آر پی جی هفت بسیار کم بود.

در سازماندهی گردان تغییراتی ایجاد شد؛ گروهان نصر به عنوان گروهان پیاده در نظر گرفته شد و گروهان فجر هم پس از تاریک شدن هوا با وسائط نقلیه موجود، به اردوگاه کوثر اعزام شدند. این گروهان، اوایل بامداد به اردوگاه رسیدند و پس از توقفی کوتاه، آنجا را به مقصد جاده اهواز – خرمشهر ترک کردند. سپیده دم در نزدیکی پادگان حمید، کنار جاده اهواز – خرمشهر مستقر شدند تا نسبت به مأموریت جدید توجیه شوند. ولی اندکی پس از روشن شدن هوا، حمله توپخانه ای دشمن آغاز گردید و حوالی نیمروز حمله زرهی دشمن از پشت پادگان حمید آغاز شد که نیروهای گروهان را مجبور به اتخاذ موضوع جدیدی برای پدافند در برابر این حمله نمود. با تشکیل خط پدافندی دفاع از مواضع با جدیت ادامه یافت و بر اثر آتش مدافعین، یک دستگاه تانک دشمن منهدم شد. درگیری ها تا بعد از ظهر در منطقه ادامه داشت. نیروهای مردمی به همراه امکانات و تدارکات به منطقه رسید و خطوط دفاعی تقویت شدند تا سرانجام با مقاومت نیروهای گروهان فجر، دشمن مجبور به عقب نشینی شد. پس از تثبیت خط دفاعی و عقب نشینی کامل دشمن از اطراف پادگان حمید، نیروهای گروهان فجر پس از تقدیم ۲ شهید و تعدادی مجروح به اردوگاه کوثر بازگشتند.

سپس کادر گروهان ها توسط معاونین گردان نسبت به منطقه عملیاتی توجیه شدند و سپس با توجه به تغییر در سازماندهی گردان، آرپی چی زن ها برای آمادگی با مانور زرهی دشمن به میدان تیر رفتند و این بار، نیروهای گروهان های نصر و فتح، ساعت ۲۳ اردوگاه کوثر را جهت عزیمت به منطقه عملیات ترک کردند و قبل از طلوع آفتاب، در جاده ساحلی کارون (محور اهواز – خرمشهر) مستقر شده و جهت استتار در کنار بوته های بزرگ به استراحت پرداختند و در ساعت ۷:۳۰ صبح سوار بر اتوبوس ها شده و به سوی مقر معراج الشهداء (واقع در شمال قرارگاه جنگال) رهسپار شدند. پس از رسیدن به مقر و کمی استراحت و نماز جماعت ظهر و ذکر دعای توسل و عزاداری، در ساعت ۱۵:۰۰ معاونین گردان و فرماندهان گروهان ها به همراه کادر فرماندهی برخی گردان های دیگر از قرارگاه جنگال به سوی جاده اهواز – خرمشهر رفته و از آنجا وارد جاده ۱۰ شدند، اما در اواسط راه با تک زرهی دشمن مواجه شده و بازگشتند. در این واقعه یکی از خودروها منهدم شد ولی به کسی آسیبی نرسید.

ساعتی بعد بار دیگر کادر گردان ها به سوی منطقه عزیمت کرده و از جاده شفیع زاده به سوی مرز پیش رفتند اما در آنجا با تک نیروی پیاده عراق مواجه شده و مجدداً بازگشتند.

قبل از غروب، گروهان فتح و نصر با چند دستگاه وانت به سوی جاده اهواز – خرمشهر حرکت کرده و در پشت خاکریز کنار جاده مستقر شدند.

حدود ساعت ۲۱:۰۰ یک گروه از افراد گردان برای شناسایی مواضع بین خط خودی و دشمن به جلو رفته و پس از ساعتی باز گشتند. پس از بازگشت آنها، نیروهای گردان با چند دستگاه وانت در جاده ۱۰ پیش رفته و تا نیمی از راه را طی کردند. سپس ستون نیروها حرکتشان به سمت مواضع دشمن را ادامه دادند.

یکی از گردان های لشکر ۲۷ قبل از نیروهای گردان برای شکستن خط و تصرف تقاطع جاده ۱۰ و جاده رضوی به جلو رفته بود ولی با مقاومت دشمن مواجه شده و باز گشته بود. نیروهای گردان علی اکبر همچنان منتظر انجام ماموریت لشکر ۲۷ در آن منطقه بودند.

در ساعت ۱:۰۰ بامداد روز سوم مرداد، پیشروی آغاز شده و نیروهای گروهان نصر قبل از رسیدن به دژ مرزی (کنار جاده رضوی) با خط کمین دشمن درگیر شده و پس از وارد آوردن تلفاتی به دشمن آن را پاکسازی کردند. پس از آن، حرکت برای تصرف و پاکسازی دژ مرزی ادامه یافت. حدود ساعت ۳:۰۰ بامداد تصرف سه راهی انجام شد و حرکت نیروها در امتداد دژ مرزی به طرف شمال آغاز شد. نیروهای گردان علی اکبر حدود ۲ کیلومتر پیشروی کرده و محدوده پیش بینی شده را تصرف نمودند. البته نیروهای گروهان فتح در هنگام پیشروی متوجه انتشار گاز شیمیایی شده و پس از هماهنگی با فرماندهی گردان، برای در امان بودن از آثار آن، ناگزیر به عقب روی شدند.

با روشن شدن هوا گردان حضرت حر به کنار دژ مرزی (خط کمین) رفته و پیشروی خود را آغاز کرد اما مقاومت و فشار دشمن کار تصرف را دشوار و متوقف کرد. ۸ صبح گروهی از رزمندگان گردان علی اکبر به یاری نیروهای گردان حر شتافتند، اما با عقب نشینی آنها ناگزیر به بازگشت شدند.

ساعت ۱۰ صبح بار دیگر گروهی از رزمندگان گردان علی اکبر پیشروی خود را بر روی دژ به سمت جاده ۱۴(شمال) آغاز کرده و به تسخیر مواضع می پرداختند اما پاتک دشمن به شدت ادامه داشت و برخی از کادر و نیروهای گروهان نصر مجروح و شهید شدند.

در تمام طول روز، فشار دشمن برای باز پس گیری دژ مرزی ادامه یافت ولی نیروهای گردان حضرت علی اکبر علیه السلام توانستند با مقاومت خود، پاتک های دشمن را ناکام گذارند.

عصر روز سوم مرداد، گروهان فجر نیز از اردوگاه کوثر به سوی منطقه رهسپار شدند و هنگام طلوع آفتاب روز بعد، به طرف خط حرکت کرده و در آنجا مستقر گردیدند. در اوایل صبح، دشمن اقدام به پاتک کرد که گروهان های نصر و فتح به کمک نیروهای گروهان فجر، سرسختانه مقاومت کردند و دست آخر، دشمن را مجبور به عقب نشینی کردند. عصر قرار بود گردان علی اکبر عملیات کند و تا تقاطع جاده ۱۴ با شهید رضوی را تصرف نماید. به همین منظور، گروهان ها به طرف پیشانی جنگی حرکت کردند ولی دشمن متوجه حرکت آنها شد و ستون گردان را گلوله باران و تعدادی را مجروح کرد. در پی این واقعه، نیروها به سنگرهای جمعی هدایت شده و در آنجا مستقر شدند. هوا که تاریک شد، دشمن از جاده ۱۴ و جاده شهید رضوی عقب نشینی کرد و مجددا نیروهای خودی توانستن پیشروی کنند، بنابراین صبح روز بعد، یعنی ۶۷/۵/۵ که دشمن قصد پاتک داشت، نیروهای خودی با آتش شدید توانستند آرایش آنها را به هم بریزند و بعد از ظهر، به عقب برگشته و در معراج الشهدا مستقر شوند تا فردا به طرف مقر خود یعنی اردوگاه کوثر بازگردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.