عملیات کربلای یک – آزادسازی مهران


این عملیات در پنج مرحله انجام و در تاریخ ۶۵/۴/۱۰ در منطقه عمومی مهران آغاز شد. ۶۵/۵/۶ گردان از اردوگاه قلاجه به منطقه مهران اردوکشی کرد و قبل از شروع عملیات گردانهای عمل کننده در منطقه صالح آباد ایلام در قرارگاه تاکتیکی عشق حسین مستقر شدند که خود این قرارگاه در بردارنده ۶۰ تا ۷۰ درصد خاطرات خوش عملیات می‌باشد. حدود ۱۲ روز در این اردوگاه مستقر بودند.

۶۵/۴/۷ گردان در این اردوگاه تاکتیکی مستقر از خط تا قرارگاه ۱۲ تا ۱۳ کیلومتر فاصله بود اتفاقات زیادی افتاد. شوخی‌های بچه‌ها، آب دادنها، در آب انداختن شبانه بچه‌ها، زیارت عاشورا خواندن بچه‌ها و دعاهای هنگام غروب بدون چراغ و غذای گرم ولی خیلی پر خاطره ( اردوگاه در منطقه عمومی مهران کنار رودخانه کنجان چم که حفره‌های طبیعی در کنار رودخانه بود و نیزار) بالای رودخانه جاسنگرهای تانک که به عنوان سنگرهای پشتیبانی بود و نیروها بیرون در فضای باز بودند.

در طول ایام استقرار نیروها در گردان کار شناسایی منطقه به سختی انجام می‌شد عراق تمام زمین و شیارهای آن را مسلح و سنگربندی کرده بود از جاده ایلام مهران تا دهلران – مهران چند بار کار شناسایی انجام و چندین نفر از بچه‌های اطلاعات شهید و مجروح و اسیر شدند و در بازدید و توجیه از دیدگاه آتش آنقدر سنگین بود تعدادی فرماندهان مجروح شدند تا در نهایت از کنار جاده دهلران برادر غلام کیانپور جانشین اطلاعات راه کار پیدا کرد و همان محل شد مسیر عملیات لشکر.

روز ۹/۴/۶۵ ساعت حدود ۴ بعدازظهر گردان به خط شد (فیلم آن موجود است).

برادر محسن رضایی برای بچه‌ها سخنرانی کرد و آهنگران مداحی کرد. روحیه‌ها بسیار بالا رفته بود. مراسم قبل از عملیات عده‌ای زیارت عاشورا می‌خوانند، عده‌ای عکس می‌گیرند بازار شوخی هم داغ است. اولین گردان، گردان حضرت علی اکبر (ع) بود که به محل جایگاه رسید. یک دروازه قرآن زیبا که همه از زیر آن رد می‌شدند و حاج علی فضلی همه را بوسید. هوای روحانی حاکم بود.

خوش آمد گویی حاج علی فضلی به محسن رضایی و سپس از جلو نظام داد مختصری در مورد عملیات صحبت کردند و محسن رضایی در مورد دفاع متحرک و جوسازیهای صدام که فاو در مقابل مهران و وضعیت سیاسی جنگ صحبت کرد.

حدود ۲۰ الی ۲۰:۳۰ شروع به حرکت کردیم. نیروها سوار بر کامیون شدند. پس از سوار شدن به کامیونها گردان‌های علی اصغر (ع) و گردان المهدی، گردانهایی بودند که تا ایستگاه صلواتی رفتند، نیروهای گردان حضرت علی اکبر (ع) از کامیون پیاده شدند و حدود ۵۰۰ متر بعد از آن در دید مستقیم دشمن قرار می گرفتیم که از این به بعد تا خط مقدم به وسیله تویوتا و … ماشینهای سبک نیروها را منتقل کردند (۲ کیلومتر فاصله تا خط مقدم) (حدود ۱۲ تا تویوتا بود و آمبولانس) بعد از رسیدن به خط اول رودخانه فصلی که در دشت مهران قرار داشت داخل سنگرهای تعجیلی که قبلاً حفر شده بود گردان تا اذان صبح به عنوان گردان احتیاط بود و گردان المهدی و حضرت علی اصغر عملیات را شروع کردند. در این مرحله فقط برادر اصغر اسکندری بی‌سیم‌چی گردان توسط تیر مستقیم دوشکا به شهادت رسیدند.

نزدیکی‌های صبح بود که هر کاری توسط گردان المهدی صورت گرفت نتوانستند که دوشکا را از کار بیندازند. در این مرحله دسته ویژه گردان ساعت ۱۰ صبح که فرمانده آن را برادر مسلم اسدی است وارد عملیات شد و ۲ الی ۳ نفر نیروهای عمل کننده در میدان مین پس از درگیری شدید به شهادت رسیدند با تلاش تعدادی از نیروهای دسته ویژه به فرماندهی برادر وحید نامی در کمک به گردان المهدی، سنگرهای کمین عراق سقوط کرد و عبور نیروهای مرحله دوم برای ادامه عملیات صورت گرفت.

تا ساعت ۱۰ – ۱۱ صبح بود که الحاق خاکریزها صورت گرفت. عراق به شدت مقاومت کرد و پس از طوفان شن شدید که چشم، چشم را نمی دید و این طوفان باعث شد که اول دشمن نتواند از بمباران شیمیایی استفاده کند دوم نیروهای مهندسی رزمی ما توانستند که خاکریزها را به هم متصل نمایند ولی درگیری و آتش زیاد بود.

ظهر عراق می خواست پاتک کنند تمام روز درگیری ادامه داشت و گروهان نصر از اول صبح روی جاده آسفالت کنار پله در دست احداث بتونی با عراق درگیر بود و از گردان جدا شده بود. صبح روز دوم مورخه ۶۵/۴/۱۲ پدافند و پاسخ به پاتک کار اصلی بود و تحرک زیادی در منطقه بود و هلی کوپترهای دشمن آتش زیادی می‌ریختند نزدیک‌های ظهر بود که خبر آمد دشمن در حال عقب نشینی است.

در این مرحله عملیات هر سه گروهان فجر، فتح و نصر وارد عملیات درگیری و تعقیب و پاکسازی شدند و در سر فلش حرکت تمام سمت راست جاده دهلران تا پشت تپه غلامی‌ها را پوشش داده و تمام مسیر را پاکسازی نمودند. میزان پراکندگی گروهانهای گردان از هم به حدی بود که بعضاً بی سیم هم قطع بود. در ساعت ۱۰ عده‌ای از بچه‌های گروهان فجر در راست به محاصره عراقی‌ها افتادند که با مقاومت و درگیری منطقه پاکسازی و دیده‌بان عراق اسیر و کشته شد. انبارهای بزرگ سلاح از موشک میلان تا ضد هوایی و غیره مرتب تصرف می‌شد و عراقی‌ها با درگیری مختصر فرار می‌کردند. هر سه گروهان و دسته ویژه تا شهر و سپس تا آن طرف رودخانه کنجانی چم پیشروی کردند آنقدر غنیمت به دست آمد که نگهداری آن باعث تضعیف گردان می‌شد. بعضی جاها هم ارتش از باغ کشاورزی پائین آمده غنیمت جمع می‌کند از صبح تا غروب فقط ۱۷ ضد هوایی در مقرها گرفته شده و سایر سلاح‌ها مهران هم سقوط کرده و مارش آزادی می‌زنند. نیروها از جاده ایلام مهران عبور کرده در کنجان چم درگیر و عبور می‌کنند و با ارتش در آن سوی رودخانه الحاق می‌کنند و در سنگرهای کنار رودخانه که مملو از غذا و وسایل است استراحت می‌کنند. عملیات عالی بوده و مهران را خدا آزاد کرد. روحیه ‌ها بالا است گردان به اردوگاه عشق حسین بر می‌گردد.

بیش از ۳/۱ منطقه عمومی مهران را گردان حضرت علی اکبر پاکسازی نمود مقاومتهای پراکنده‌ای برای عقب نشینی نیروهای عراقی، از جمله در مقر دو سپاه مستقر در منطقه عمومی مهران که تعداد زیادی از نیروهای عراقی به اسارت نیروهای ایرانی درآمدند. یکی از آن مقاومتها در محدوده گروهان نصر انجام شد. در این مرحله بیشترین شهید و مجروح را دسته ویژه گروهان فتح و بعد از گروهان نصر و در این مرحله آسیب جدی به گروهان فجر نرسید.

 

 

 

خاطرات رزمندگان گردان علی اکبر

از مرحله اول عملیات کربلای ۱ (آزادسازی مهران)

عقب نرفت!

 

نفربر غنیمتی

 

۱۰ ثانیه‌ی آخر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.