عملیات کربلای ۲


بعد از عملیات پیروزمندانه کربلای ۱ به لشکر ۱۰ سیدالشهداء (ع) ابلاغ شد تا در منطقه غرب کشور آماده اجرای عملیات شود. که لشکر ۱۰ بلافاصله در منطقه غرب حضور پیدا کرد و آماده اجرای عملیات شد.

عملیات کربلای ۲ در تاریخ ۶۵/۶/۱۰ در منطقه عمومی پیرانشهر (حاج عمران عراق) هدف از اجرای عملیات تصرف ارتفاعات  بلند مشرف به شهر رواندوز و حاج عمران عراق بود. لشکر ۱۰ حضرت سیدالشهداء (ع) در عملیات کربلای ۲ به استعداد ۵  گردان وارد عمل شد. در این عملیات گردانهای حضرت علی اصغر (ع) ،حضرت علی اکبر (ع) حضرت قاسم (ع) و حضرت زهیر (ع) بعنوان گردان خط شکن وارد عمل شدند گردانهای مرحله اول ساعت ۲۴:۰۰ مورخه ۶۵/۶/۱ عملیات خود را بر روی ارتفاعات سکران در داخل خاک عراق آغاز کردند گردانهای مرحله اول نتوانستند تا قبل از روشن شدن هوا ارتفاعات سکران که هدف از پیش تعیین شده برای لشکر بود را به تصرف خود درآورند. قبل از روشن شدن هوا بود که گردانهای احتیاط هم وارد عمل شد.

گردان حضرت علی اکبر برای شرکت در این عملیات در تاریخ ۶۵/۶/۸ از اردوگاه قلاجه حرکت  و زمان کوتاهی در پادگان تیپ ۱۱۰ خاتم استراحت و سپس از آنجا حرکت و در  جاده مهابآد به نقده در شهرک شهید زین الدین مستقر گردید. روز بعد گردان برای انجام عملیات کربلای ۲ به منطقه حاج عمران اعزام و شب را در ارتفاعات و کنار جاده استراحت نمود در حالیکه هوا بسیار سرد بود و نیروها از شدت سرما راه می رفتند. شب بعد دو گردان از لشکر وارد عمل شده که موفقیتی حاصل نمی شود و بعلت بد مسیر و کوهستانی بودن منطقه تدارکات و تخلیه مجروحین بسختی انجام می شد. لذا نیروهای گردانها عقب نشینی کرده ، فقط مجاهدین عراقی موفق می شوند ارتفاعات شهید صدر را بتصرف خود درآورند که پاتک ها و آتش شدید دشمن نیز بر روی این ارتفاع متمرکز شده بود. دراین حین گردان به شهرک شهید زین الدین بازگشت و در تاریخ ۱۵/۶/ ۶۵ ماموریت پدافند از ارتفاع صدر به گردان محول شد.

فرماندهان گردان برای شناسایی منطقه اعزام می شوند که فرمانده گردان مجروح می شود. گروهان فجر و نصر و ادوات گردان به منطقه وارد و در پایین ارتفاع صدر در داخل یک شیار  که درآن آب جاری بود مستقر می شوند .این شیار پناهگاه خوبی در مقابل آتش دشمن بود.

در تاریخ ۶۵/۶/۱۷ ادوات گردان به مسئولیت برادر حسین جامد و مسئولیت کلی جانشین گردان برادر رنجی ، برای پدافند در خط مستقر می شوند و بعضی از ادوات مثل اس پی جی که از مهران غنیمت گرفته شده را در خط مستقر می‌نمایند.

در بالای ارتفاع سنگرهای اجتماعی و نگهبانی در دل صخره ها کنده شده و با کانال به هم مرتبط شده بود که بعلت دید و تیر مستقیم عراق زیر آتش شدید بود.تعدادی از نیروهای ادوات لشکر هم در خط ماموریت دارند. عمده کار تبادل آتش است که ادوات مجهز گردان خوب آن را انجام می دهد. در ایام پدافند چهار نفر شهید ، و چند نفر نیز مجروح شدند.

در تاریخ ۶۵/۷/۱ گردان خط را با گردان قمر بنی هاشم تعویض نمود و به عقب برگشت و بچه‌ها به اردوگاه شهید زین الدین و سپس به قلاجه و پس از آن به دوکوهه منتقل شدند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.