عملیات کربلای ۵ – مرحله دوم


بعد از بازگشت نیروها از مرحله اول کربلای ۵ در اواخر شب روز ۶۵/۱۰/۲۰ به اردوگاه کوثر که نیروها در چادرها مستقر شدند و به استراحت پرداختند روز ۶۵/۱۰/۲۱ نیروهای گردان به مرخصی شهری رفتند و در حوالی بعدازظهر بازگشته از همان روز نیز دو گروهان نصر و فلق در هم ادغام شدند و شهید باقر آقایی فرماندهی گروهان نصر را بر عهده گرفتند.

عصر همان روز چند کامیون و اتوبوس جهت انتقال نیروها به محل اردوگاه آمده بودند. بعد از نماز مغرب و عشاء و صرف شام افراد سوار بر کامیونها شده و به سوی منطقه شلمچه رفتند در اواخر شب نیروها در پد هلی کوپتر از اتوبوسها پیدا شدند و در سنگرهایی که در آن پد به وسیله خاکبرداری لودر ایجاد شده بود مستقر شدند و به استراحت پرداختند. ۶۵/۱۰/۲۲ گردان مأموریت می‌گیرد در کنار کانال ماهی از سه راه مرگ به سمت جنوب عملیات نماید. نیروها تا بعدازظهر روز ۶۵/۱۰/۲۲ نیز در همان جا مستقر بودند ولی با فرمان حرکت به صورت پیاده از طریق جاده شلمچه بصره به سوی منطقه عملیات رفتند پس از عبور از آب گرفتگی نیروها وارد منطقه پنج ضلعی شدند و در سنگرهای به جای مانده از دژ اول عراق مستقر شدند. توقف نیروها در این سنگرها ساعتی بطول نینجامید تا اینکه در قبل از غروب آفتاب دستور حرکت داده شد. نیروها در کنار همان دژ اول به سمت شمال حرکت و به سمت مقر زرهی ۵ ضلعی رفتند. در حین حرکت بر اثر تیربار هواپیما ملخی عراق تعدادی از نیروهای گردان مجروح شدند.

غروب نیروها به مقر زرهی رسیدند و مستقر شدند. فرماندهان نسبت به توجیه سایر فرماندهان و نیروها اقدام نمودند ولی در هنگام توزیع شام عراق شیمیایی زد که همه ماسک زدند و در همین اثناء خودروها رسید. به علت ناامنی مقر نیروها به خودروهای تویوتا و آمبولانس سوار به سمت خط حرکت کردند. مأموریت گردان در این مرحله پاکسازی و تصرف پد غربی کانال ماهی از کانال زوجی تا نوک کانال ماهی و تصرف مقر زرهی در جنوب آن بود. با توجه به حجم آتش در روز و هنگام شناسایی مسئولان گردان بر روی پد منتهی به سه راه مرگ نگرانی شدید از ستون کش وجود داشت ساعت ۱۱ شب ستون گردان از این پد عبور کرد که آتش چندانی نبود و کسی آسیب ندید. با پیاده شدن نیروها گروهان نصر در کنار آب به ستون حرکت و به دنبال آن دسته ویژه روانه شد و گروهان فتح پس از طی مسیری از دژ عبور و به غرب دژ رفته تا از آن محل اقدام به عملیات نماید و گروهان فجر بر روی جاده آسفالت و گروهان الحدید در عقب به صورت احتیاط باقی بود. گروهان نصر در حالی که از گردان شهادت لشکر ۲۷ عبور و به موانع مختصر مابین می‌رسد به ناگاه با هجوم همزمان نیروهای عراقی و سپس حجم بالای آتش سبک مواجه و درگیری آغاز که همان ابتدا تعداد زیادی شهید و مجروح می‌شوند. شدت هجوم عراق بالا بوده فرمانده گروهان نصر به سرعت و ارکان آن آسیب دیده معاون گردان سعی در نکترل و ساماندهی پیشروی می‌کند. با توجه به اینکه عرض زمین متوسط یک متر است جای مانور وجود ندارد. لذا به سرعت نیروهای دسته ویژه هم وارد عمل شده سعی در مقابله با عراق می‌کنند تعداد بالای عراقی‌ها و حجم آتش و محدودیت زمین قدرت مانور را کم کرده عراقی‌ها که در بالای دژ هم در سنگرهای حفره روباهی مستقر هستند با نارنجک‌اندازی به پائین کار را سخت می‌کند. تعدادی از نیروه به بالا رفته و با پاکسازی بخش از بالای دژ فشار را کم می‌کند.

گروهان فجر از درگیری جدا مانده و آسیب نمی‌بیند تا چهار صبح شدت درگیری علی الخصوص در شرق دژ بسیار بالاست. عراقی‌ها پر تعداد سعی در پیشروی دارند و شهید مسلم اسدی سعی در سازماندهی نیروهای دسته ویژه و نصر داشته و مقابله می‌کنند. کشته‌های عراقی و شهداء روی هم ریخته و بسیاری مجروحند. عراقی‌ها تعدادی را تیر خلاص می‌زنند. تخلیه مجروحان در اولویت است. همزمان سعی می‌شود از پیشروی پر تعداد عراقی‌ها پیشگیری شود هنوز آتش پرحجمی وجود دارد.

فاصله نیروهای گروهان فتح با عراقی ها دیگر کمتر از ۱۰۰ متر شده بود آتش دشمن شدت گرفته بود و در هر دو مسیر یعنی کنار جاده جاسم و کنار دژ کانال ماهی زیر آتش شدید دشمن قرار گرفت گلوله های منور منطقه را روشن کرده بود در کنار جاده جاسم در حین حرکت چند گلوله به ستون فتح برخورد کرد که موجب شهادت و مجروح شدن تعدادی گردید این نیروها حرکت خود را از کناره غربی جاده مجدداً ادامه دادند ولی آتش تیربارهای عراقی موجب شد که بسیاری از نیروهای این گروهان شهید و یا مجروح شوند. به نحوه ای که حتی امکان تصرف سنگرها نیز بوجود نیامد. در این محور فرمانده گروهان محسن آریانپور مجروح شده و معاونین گروهان و جمعی دیگر این گروهان شهید شدند.

ساعت حدود ۳ الی ۴  برخی دیگر نیز که زنده ماندند با همراهی برخی مجروحین بتدریج به سوی عقب آورده شدند و با استفاده از وانت و سپس قایق از منطقه خارج شدند. در محور دیگر یعنی کنار دژ کانال ماهی نیز عملیات با دشواری و درگیری شدید پیش می رفت هر چند تعداد زیادی از نیروهای عراقی توسط افراد دسته ویژه کشته شدند ولی کمبود مهمات و شدت آتش دشمن و حتی حضور بیش از حد نیروهای عراقی کار پیش روی را مختل کرد به نحوی که نیروها در این مسیر نیز ناچار به عقب روی شدند در این محور نیز تعداد زیادی از افراد قدیمی گردان شهید شده و تعداد بیشتری مجروح شدند.

تا اوایل صبح نیروها به عقب بازگشته و به اردوگاه کوثر منتقل شدند. در این عملیات گروهان ادوات الحدید وارد کار نشد. و گروهان فجر نیز کمتر از گروهانهای دیگر آسیب دید اما گروهان فتح و نصر و دسته ویژه متحمل خسارت زیادی شد به نحوی که در این مرحله بیشترین شهید در طول کار گردان در جنگ داده شد.

۶۵/۱۰/۲۳ گردان حدود ۷ صبح از منطقه تخلیه و به عقب بازگشته و به اردوگاه کوثر می‌روند. در کناب نبرد شرق بصره سپاه نوشته در شب ۶۵/۱۰/۲۳ یک لشکر گارد ریاست جمهوری عراق قصد عملیات کنار کانال ماهی داشته هک توسط نیروهای لشکر ۱۰ حضرت سیدالشهداء منهدم شده‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.