آمادگی برای مقابله با حمله منافقین در شمال غرب

در تاریخ ۱۶/۵/۶۷، پس از صبحگاه به کلیه‌ی نیروهای گردان اعلام آماده‌باش داده شد تا برای مقابله با حمله‌ی منافقین مهیا شوند. در پی این خبر، نیروهای گردان به‌سرعت آماده شده و با استفاده از چند دستگاه اتوبوس که به محوطه‌ی گردان آمده بودند، به‌سوی پایگاه چهارم وحدتی دزفول روانه شدند. حضور رزمندگان در این پایگاه تا عصر آن روز به طول انجامید؛ سرانجام در ساعت ۶:۳۰ بعدازظهر با استفاده از یک فروند هواپیمای ترابری c130، ‌این پایگاه را به مقصد فرودگاه تبریز ترک کردند. این پرواز یک و نیم ساعت به طول انجامید و در ساعت ۲۰:۰۰ در فرودگاه به زمین نشست. نیروها پس از پیاده شدن از هواپیما، با استفاده از چند دستگاه اتوبوس که از قبل در این محل استقرار یافته بودند،‌ به‌سوی میاندوآب حرکت کردند. اتوبوس‌ها در مسیر حرکت خود توقف کوتاهی در آذرشهر کرده تا افراد به اقامه‌ی نماز بپردازند. پس‌ازآن به شهر میاندوآب رفته و آن شب را در مقر سپاه این شهر به استراحت پرداختند.

در تاریخ ۱۷/۵/۶۷، رزمندگان گردان پس از نماز صبح، از این محل خارج شده و در حوالی ۷ صبح به اردوگاه قائم واقع در کیلومتر ۲۰ جاده‌ی میاندوآب-مهاباد رسیدند. در طول روز نیروها در محوطه‌ی اردوگاه به استراحت پرداختند و به سبب بارانی شدن هوا در حوالی مغرب، به‌سوی سوله‌های موجود در محل اردوگاه عازم شدند. فردای آن روز برنامه‌های آموزشی به‌صورت پراکنده در سطح گروهان‌ها و دسته‌ها آغاز شد.

در تاریخ ۱۹/۵/۶۷، پس از مراسم صبحگاه، فرمانده گردان در جمع نیروها به تشریح وضعیت عمومی لشکر و شرایط منطقه پرداخته و به‌احتمال حمله منافقین از محورهای مختلف نظیر لولان (اشنویه)، کلاشین، سپیارز اشاره کرد. پس از مراسم نیروها، طبق روال گذشته در محوطه‌ی اردوگاه به سر بردند. فردای آن روز نیز برنامه‌های معمول کماکان ادامه داشت تا آنکه در اواخر شب و هنگامی‌که افراد در سوله‌ها مشغول به استراحت بودند، برنامه‌ی رزم شبانه برای حفظ آمادگی نیروها آغاز شد. در این رزمایش نفربرهای زرهی خشایار که بر روی آن دوشکا نصب بود، ضمن حرکت در محوطه اردوگاه به تیراندازی پرداخته و هم‌زمان تیربارهای ضد هوایی نیز اقدام به شلیک کردند. افراد در این مانور از سوله‌ها خارج شده و پس از سازمان‌دهی، در این رزمایش که بیشتر برای مقابله با حمله‌ی منافقین ترتیب یافته بود، شرکت کردند.

صبح روز ۲۱/۵/۶۷، نیروهای گردان آماده‌ی اعزام به میدان تیر شدند. ازاین‌رو مهمات لازم را دریافت کرده و ساعت ۸ صبح در محل میدان تیر، به تیراندازی پرداختند. بقیه‌ی روز برنامه‌های معمول گردان در جریان بود. فردای آن روز پس از مراسم صبحگاه، متناسب با ماموریت پیش رو ، در سازمان‌دهی افراد و تقسیم وظایف تغییراتی به عمل آمد.

پس از تغییرات انجام‌شده در سازمان‌دهی در روز ۲۳/۵/۶۷، نیروهای گردان از ساعت ۶ صبح برنامه‌ی راهپیمایی را به‌سوی شرق اردوگاه آغاز کرده که تا ساعت ۱۱ به طول انجامید. در این روز پس از نماز ظهر و عصر نیروها بیشتر کماکان در محوطه‌ی اردوگاه حضور داشتند. فردای آن روز پس از مراسم صبحگاه فرمانده گردان مجدداً در جمع رزمندگان حضور یافته و به تشریح وضعیت عمومی جنگ و دیگر مسائل مرتبط پرداخت. در این روز به تعدادی از رزمندگان که نیاز مبرم داشتند، مرخصی داده شد. اما بقیه‌ی نیروها کماکان در محل اردوگاه حضور داشته و به فعالیت‌های آموزشی پرداختند. ازجمله برنامه‌های انجام‌شده در این روز می‌توان به برنامه‌ی ستون‌کشی شبانه همراه با آموزش جهت‌یابی و… اشاره کرد که از ساعت ۲۲ آغاز شده و تا ساعت ۲۴ ادامه یافت.

در تاریخ ۲۵/۵/۶۷، پس از چند روز به کلیه‌ی افراد اجازه‌ی مرخصی شهری داده شد که تا ساعت ۴ بعدازظهر به طول انجامید. پس از بازگشت از مرخصی به افراد مهمات داده شد تا برای رزم شبانه آماده شوند. در عصر این روز پس از مراسم سخنرانی، مداحی و سینه‌زنی انجام شد و پس از نماز، نیروها به راهپیمایی رفتند. نیروها در مسیر راهپیمایی، در ساعت ۲۳ و ۲۴ دقیقه به محل کمین رسیده و در آنجا تیراندازی صورت گرفت. پس از اتمام مانور، نیروها در همان محل تا ساعت ۴:۴۵ صبح به استراحت پرداختند. سپس در کنار آبگیر موجود در پایین دره، وضو گرفته و نماز صبح را به ‌جا آوردند. در ادامه‌ی برنامه، نیروها در ساعت ۶ صبح به سمت خانه‌های خالی متروکه در همان حوالی رفته و در آنجا آموزش پاک‌سازی خانه‌ها را انجام دادند. بعدازاین مرحله، افراد به‌سوی قلمستان روستا رفته و در آنجا تمرین پاک‌سازی جنگل را نیز انجام دادند. با اتمام برنامه‌های یادشده، رزمندگان گردان به اردوگاه بازگشته و در ساعت ۸:۳۰ به محل استقرار خود رسیدند. در طول این روز نیروها بیشتر به استراحت پرداخته ولی در هنگام عصر بار دیگر برنامه‌ی سخنرانی برگزار شده و در پی آن افراد به مداحی و سینه‌زنی پرداختند.

در تاریخ ۲۷/۵/۶۷، پس از صبحگاه به تعدادی از نیروهای گردان اعلام شد تا برای تمرین هلی برن،‌ با تجهیزات کامل آماده شوند. نیروهای مذکور در ساعت ۵:۴۵ صبح با استفاده از مینی‌بوس به محل برگزاری تمرین واقع در ۷ کیلومتری عجب‌شیر رفته و در کوه‌های اطراف آن به آموزش سوار و پیاده شدن از هلی‌کوپتر پرداختند. این برنامه تا بعدازظهر به طول انجامید و نیروهای اعزامی در ساعت ۱۷ به محل استقرار خود در اردوگاه قائم بازگشتند. فردای آن روز، این افراد در ساعت ۶ صبح با استفاده از اتوبوس به محل تمرین خود در روز گذشته بازگشته تا در آنجا به ادامه‌ی آموزش خود بپردازند. نیروها در ساعت ۹:۳۰ صبح به محل تمرین رسیده و ابتدا به‌صورت دسته‌های جداگانه، سوار هلی‌کوپتر شده و پس از مدتی پرواز، مجدداً به همان محل بازگشته و تمرین پیاده شدن را انجام دادند. در ادامه برنامه، نیروها بار دیگر سوار هلی‌کوپتر شده و بر روی یکی از ارتفاعات اطراف هلی برن شدند. نیروها از آنجا به‌سوی یک مقر تعیین‌شده به راه افتادند و پس‌ازآن به‌سوی اردوگاه قائم حرکت کردند. نیروهای اعزامی در ساعت ۱۵:۱۵ به محل اردوگاه رسیده و در آنجا استقرار یافتند.

در تاریخ ۲۹/۵/۶۷، نیروهای گردان به همراه سایر نیروهای لشکر در مراسم صبحگاه شرکت کردند. در این مراسم برادر مظهری، معاون لشکر به سخنرانی پرداخت. شواهد موجود حاکی از آن بود که احتمال خطر حمله‌ی منافقین در منطقه‌ی شمال غرب از بین رفته و احتمال حضور نیروها نیز برای مقابله با این حمله کاهش یافته است.

در تاریخ ۳۰/۵/۶۷، خبر پذیرش آتش‌بس اعلام شد و بدین ترتیب جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به‌طور رسمی پایان یافت. انتشار این خبر در بین رزمندگان، حزن و اندوه مضاعفی را برای مشتاقان جهاد و شهادت به همراه داشت. در شامگاه این روز، نیروهای گردان در فضایی آکنده از غم و اندوه به‌صورت هیئت سینه‌زنی به‌سوی حسینیه‌ی لشکر رفته و در آنجا به عزاداری پرداختند. فردای آن روز با توجه به از بین رفتن احتمال حمله‌ی منافقین و همچنین پذیرش آتش‌بس، عده‌ای از رزمندگان که مدت مدیدی را در منطقه به سر می‌بردند، به مرخصی رفتند.

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات