شهید محمدحسن اخی

 


شناسه


نام: محمدحسن

نام خانوادگی: اخی

نام پدر: مصطفی

ولادت: ۷ مهر ۱۳۲۹

محل تولد: البرز – کرج – اشتهارد

سن: ۳۵ سال

شهادت: ۱۵ شهریور ۱۳۶۵

محل شهادت: حاج عمران

عملیات: پدافندی کربلای ۲

یگان: لشکر ۱۰ سیدالشهدا – گردان علی اکبر

مزار: گلزار شهدای اشتهارد – امامزاده کبری و ام صغری

 

 


زندگینامه


شهید «محمد حسن اخی» هفتمین روز پاییز سال ۱۳۳۰، در روستای اشتهارد از توابع کرج دیده به جهان گشود. او دوران ابتدائی را در همان محل سکونت خود در روستای اشتهارد با موفقیت کامل پشت سرنهاد ولی سپس به دلیل مشکلات مشغول به کار شد تا بتواند از این طریق کمک خرج خانوداه اش باشد.

محمدحسن انسانی راسخ، مومن و پرهیزکار بود و نسبت به تمام مسائل دینی اعتقادات خاصی داشت.

او در سال ۱۳۵۳ ازدواج نمود که ثمره ازدواجش ۳ فرزند دختر و ۳ فرزند پسر می باشد.

وی در زمان اوج گیری انقلاب در تمام تظاهرات ضد رژیم شاهنشاهی و راهپیمائیهای علیه طاغوت شرکت می کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به عضویت بسیج درآمد و سپس از طریق بسیج، شش مرتبه به منطقه جنگی اعزام گردید و سرانجام در نیمه ی شهریور ۱۳۶۵، در منطقه حاج عمران بر اثر اصابت ترکش به ناحیه گردن به درجه رفیع شهادت نائل گردید. پیکر مطهرش در گلزار شهدای اشتهارد به خاک سپرده شد.

 

 


نامه


نامه شهید محمدحسن اخی به برادرش محمدحسین اخی که او نیز چندی بعد در جبهه شهید شد

بسم الله الرحمن الرحیم

درود بی پایان بر رهبر کبیر انقلاب و سلام درود بر شهیدان ایران و اسلام که جان شیرین خود را نثار کردند و ما را از تاریکی به روشنائی آوردند و ما هر چه ایشان را تجلیل کنیم باز کم است و تجلیل از شهدا برای اینکه از جان شیرین تر دیگر هیچ نیست که آنها فدا کردند و امیدوارم که اگر نتوانستیم حق شهیدان را ادا کرده لااقل صدمه به خون و راه ایشان نزنیم تا وقتی که در برابر خداوند متعال قرار گرفتیم، جوابگو باشیم و سلام درود به شما امیدوارم که راه شهیدان را ادامه دهید.

برادرم تو لیاقت شهادت را داری چون من خودم اعتراف می کنم که تو از من بهتر هستی.

درود به برادرم!  سلام عرض می کنم پس از عرض سلام امیدوارم که حال شما خیلی خوب بوده باشد. باری عرض می شود از قول من به پسرم و بچه ها و پسرت و بچه های خودت خیلی سلام برسانید و آن نامه خودت و نامه معصومه و همگی به دستم رسید و خیلی خوشحال شدم. از طرف من نگرانی نداشته باشید…

 

 


وصیتنامه


فرازی وصیتنامه شهید « محمد حسن اخی»

در وصیتم خواستم به شما بگویم که بدانید اینطور است و بقیه آن با خداوند متعال است؛ هرکسى لیاقت جهاد در این راه را دارد لیاقت شهادت را هم دارد.

برای یاری اسلام، به امید خداوند از خانه بیرون بیایید.

ما براى یارى اسلام آمدیم و حالا هر چه که در این راه بر سر ما بیاید با پیروزى به خانه برمى گردیم و اگر نیامدیم ما را حلال کنید و بچه ها را نگهدارى کنید.

و السلام

 

 


تصاویر


شهید محمدحسن اخی

 

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات