عملیات نصر ۵

عملیات نصر۵

 

در تاریخ ۱۸/۳/۶۶، نیروهای گردان به‌تدریج از مرخصی بازگشته و در پادگان امام علی (ع) واقع در شرق سنندج استقرار یافتند.

در تاریخ ۲۳/۳/۶۶، نیروهای گردان ساک‌های خود را به تعاون تحویل داده و برای اعزام به اردوگاه جدید آماده شدند. فردای آن روز پس از صرف صبحانه نیروها سوار اتوبوس‌ها شده و به مقصد اردوگاه ساجدین واقع در کیلومتر ۲۵ جاده‌ی بانه-سردشت اعزام شده و در آن محل استقرار یافتند.

در این دوره، نیروهای لشکر۱۰سیدالشهدا در قالب چند محور (تیپ) از قبیل ثارالله، عاشورا، کربلا، الزهرا و… سازمان‌دهی شده بودند. محور عاشورا به فرماندهی برادر حمید تقی‌زاده از گردان‌های حضرت علی‌اکبر، حضرت علی‌اصغر، حضرت امام سجاد و گروهان مستقل حضرت حر تشکیل شده بود.

فرماندهی گردان علی‌اکبر در این مرحله نیز کماکان بر عهده‌ی برادر رضاقلی بوده و کاظم بابایی معاونت وی را بر عهده داشت. گردان علی‌اکبر برای شرکت در این عملیات از ۳ گروهان نصر، فتح و الحدید تشکیل شده بود که گروهان آخر به‌عنوان ادوات محور نیز به شمار می‌رفت.

پس از استقرار گردان در اردوگاه ساجدین، ابتدا ارتفاعات کانی گدار در غرب سردشت به‌عنوان هدف ماموریت گردان در عملیات نصر۵ اعلام شده بود و ازآن‌پس اقدامات مربوط به شناسایی از قبیل رفتن به دیدگاه از سوی کادر گردان و… انجام می‌گرفت.

در تاریخ ۲۷/۳/۶۶، نیروهای گروهان الحدید (ادوات) برای شناسایی مواضع دشمن و استقرار قبضه‌های خمپاره و گرا گرفتن، به ارتفاع مرزی زین‌الدین اعزام شدند. در اواخر خرداد، پس از تغییر محل ماموریت گردان، عملیات شناسایی در این منطقه متوقف شد و نیروهای ادوات به اردوگاه ساجدین بازگشتند.

در تاریخ ۳۱/۳/۶۶، کادر گردان به منظوره شناسایی محل ماموریت جدید واقع در ارتفاعات مادر به خط مقدم اعزام شدند. فردای آن روز درحالی‌که بار دیگر تعدادی از کادر گردان برای شناسایی به دیدگاه رفته بودند، در اثر شلیک تانک دشمن برادران محسن ایوبی، فرمانده گروهان فتح، و باقر آقایی، فرمانده گروهان نصر، به شهادت رسیدند. در عصر همان روز جلسه‌ای با حضور کلیه‌ی کادر گردان و گروهان‌ها تشکیل شد و فرمانده‌ی محور این خبر را به اطلاع افراد رساند که موجب تأثر حاضرین شد.

در پی پاتک دشمن به منطقه‌ی عملیاتی نصر۴ واقع در ماووت عراق، در تاریخ ۲/۴/۶۶، محل ماموریت لشکر سیدالشهدا از غرب سردشت به ارتفاعات ماووت عراق تغییر کرد و فردای آن روز عملیات نصر۵ بدون حضور نیروهای لشکر۱۰سیدالشهدا انجام شد.

Subscribe
Notify of
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین نظرات بیشتر
Inline Feedbacks
View all comments
اکبر نریمانی
اکبر نریمانی
1 سال پیش

سلام،اول تیر ما صبح زود دوتویوتا از کادر گردان حضرت علی اکبر،وگردان قمربنی هاشم از اردوگاه به سمت دیدگاه جدید حرکت کردن من هم با کادر گردان همراه بودم عقبه تویوتا با شهید باقراقایی، وشهید ایوبی، ودیگر بچه ها نشته بودیم طبق معمول شوخیهای محسن ایوبی مثل همیشه همه بچه ها را سرگرم کرده بود دوسه ساعت راه افتاده بودیم که به نزدیگ منطقه عملیاتی رسیده بودیم که قسمتی از جاده که گوهستانی بود دچار مشگل شده بود که بچه های جهاد مشغول ترمیم ان بودن برای همین یک طرافیک نیم ساعته درست کرده بود درکنار جاده یک رودخانه پرابی… بیشتر »