شهید محمد احمدی

 


شناسه


نام: محمد

نام خانوادگی: احمدی

نام پدر: علی اکبر

ولادت: ۳ اسفند ۱۳۴۶

تاریخ شهادت: ۱۹ دی ۱۳۶۵

محل شهادت: شلمچه

عملیات: مرحله اول کربلای ۵

یگان: لشکر ۱۰ سیدالشهدا – گردان علی اکبر

مسئولیت: کمک آرپی‌جی‌زن غواص

مزار: کرج

 

 


زندگینامه


شهید محمد احمدی در زمستان سال ۱۳۴۶ دیده به جهان گشود.

محمد بسیار ساده زیست بود و از کمترین امکانات رفاهی برای خود استفاده میکرد. وی پیرو راستین ولایت فقیه بود و همواره همگان را به این امر ترغیب می نمود.

او احترام خاصی برای پدر و مادر قائل بود.

وی که به عنوان غواص کمک آر پی چی زن در عملیات کربلای ۵ حضور یافته بود در همان مرحله اول عملیات، زمستان ۱۳۶۵ در اثر اصابت ترکش به فیض شهادت رسید. پیکر پاک ایشان پس از ۱۹ روز تفحص شده و جهت تشییع به کرج منتقل گردید.

 

 


وصیتنامه


بسم الله الرحمن الرحیم

بسم رب الشهدا و صدیقین

به نام خداوند خالق و به نام محمود

بارپروردگارا، خالقا، چگونه شکر تو را کنم در حالی که با این همه گناه و مصیبت این نعمت عظیم را عطایم کردی.

خدایا آرزویی را که مدت ها در انتظار آن بودم و لحظه شماری می کردم نصیبم کرده ای. خدایا این را می دانم که تنها به خاطر غفار بودنت هست که این نعمت را عطایم کرده ای وگرنه من چیزی ندارم و عملی ندارم که بخاطر آن شهادت را داشته باشم. تو ای مهربان تو ای ستارالعیوب ای غفارالذنوب هیچ ندارم و هر چه دارم از آن توست.

خدایا در مقابل این همه نعمت تنها چیزی که دارم جانم است که در راه تو می دهم.

چند کلامی با این امت: قدر این امام را بدانید مبادا دل امام را بشکنید و نسبت به مسائل بی تفاوت باشید، اگر سلاح این شهدا به زمین می افتد وظیفه شما است که بردارید و راه آنها را ادامه دهید.

پدر و مادر عزیزم: شما زحمات فراوانی برای **** من کشیده اید و من شرمنده ام از اینکه نتوانسته ام این همه زحمات شما را جبران کنم از شما می خواهم که مرا حلال کنید و افتخار کنید که این امانت را به بهترین نحو به دست صاحبش سپردید و این را بدانید که همه ما روزی باید برویم حال چه بهتر که این رفتن زیباترین رفتن ها یعنی شهادت باشد.

برادر و خواهرم: وظیفه شما بس سنگین است چون آنها رفتند کار حسینی کردند و شما که مانده اید باید کاری زینبی کنید و پیام شهدا را بگوش جهانیان برسانید و ادامه دهنده راه آنها باشید. برادر و خواهر عزیزم می دانم که برای شما نتوانستم برادری خوب باشم و وظیفه خود را نسبت به شما انجام دهم از شما حلالیت می طلبم در آخر تمام کسانی که مرا می شناسند حلالیت می طلبم. برایم قرآن و دعای کمیل بخوانید.

هر که در این بزم مقربتر است

جام بلا بیشترش می دهند

 

 


خاطرات


  • همرزم شهید:

شهید محمد احمدی جزء آن دسته از غواصانی بود که در اولین شب عملیات بزرگ کربلای ۵ به آب زدند و همان ابتدا اغلبشان به شهادت رسیدند.

پیکر مطهر این شهید، چندین روز زیر آب ماند…

 

  • ناصر احمدی (برادر شهید):

یادم هست آخرین بار که محمد می خواست به جبهه برود، پدر مانع رفتن او شد و برایش شرط سختی گذاشت. او گفت: کارهای من در باغ زیاد است. بمان به من کمک کن.

پدر که باغبان بود؛ کارها را بین من و محمد تقسیم کرد.

کارهایی که به او محول شده بود به اندازۀ کار یک هفته یک کارگر بود! اما محمد در عرض یک روز تمام کارها را انجام داد و فردای آن روز، با اشتیاق به جبهه اعزام شد.

 

 


تصاویر


کارت شهید محمد احمدی
نفر سمت چپ: شهید محمد احمدی
شهید محمد احمدی
شهید محمد احمدی

 

Subscribe
Notify of
guest
2 دیدگاه‌ها
جدیدترین
قدیمی‌ترین نظرات بیشتر
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
ناصر احمدی
ناصر احمدی
5 روز پیش

شهید غواص محمد احمدی کمک آر پی چی زن در مرحله اول عملیات کربلای پنج کانال دراثر ترکش شهید شد وپس از ۱۹ روز پیکر پاک شهید تفحص شد وبه کرج منتقل شد.در مورد خصوصیات شهید این را بگویند که ایشان خیلی ساده زیست بودند واز کمترین امکانات رفاهی برای خود استفاده میکردند پیرو ولایت فقیه بود و همواره همگان را به این امر ترغیب می نمود احترام خاصی به پدر و مادر می گذاشت یادم هست آخرین باری که میخواستم اعزام شود پدر مانع از رفتن ایشان به جبهه شد و شرط گذاشت که کارهای من در باغ زیاد… بیشتر »

admin2
مدیر
5 روز پیش
پاسخ به  ناصر احمدی

جناب آقای ناصر احمدی
عرض سلام و تشکر خدمتتان بابت تلاش جهت تکمیل صفحه شهید والامقام محمد احمدی
منتظر سایر خاطرات شما و خانواده گرامی از شهید عزیز هستیم.
التماس دعا