پدافندی جزیره مجنون در سال ۶۴

پس از پایان دوره‌ی مرخصی، رزمندگان به محل اردوگاه خود واقع در دهستان فتح‌المبین بازگشته و پس از مدت کوتاهی نسبت به جمع‌آوری اردوگاه خود اقدام کرده و در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۶۴ مهیای عزیمت به اردوگاه قلاجه شدند. این اردوگاه در جاده‌ی اسلام‌آباد-ایلام و بر روی گردنه‌ای به همین نام واقع شده بود. به هر ترتیب با فراهم شدن مقدمات لازم کار ستون‌کشی به این اردوگاه آغاز شد. استقرار نیروهای تیپ در این اردوگاه تقریباً ۲ هفته به طول انجامید و بار دیگر تصمیم به جابه‌جایی اردوگاه به محل جدید گرفته شد. در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۶۴ رزمندگان تیپ با استفاده از خودروهای موجود به‌سوی پادگان دوکوهه رهسپار شده و در مجاورت ارتفاعاتی که در ۳ کیلومتری شرق آن بود، اقدام به برپایی اردوگاه کردند.

پس از احیای مجدد تیپ سیدالشهدا، به‌زعم فرماندهی تیپ هر گردان تازه تاسیس لازم بود تا برای شروع به یک ماموریت پدافندی اعزام شود تا فرماندهی تیپ بتواند توانمندی فرماندهان این گردان را در اداره‌ی امور ارزیابی کند. ازاین‌رو به گردان حضرت علی‌اکبر ماموریت پدافند از جزیره‌ی مجنون واگذار شد.

پس از ابلاغ ماموریت پدافندی، گردان حضرت علی‌اکبر که حالا در اردوگاه شرق دوکوهه مستقر شده بود،‌ اقدام به جذب نیرو کرد. بخشی از این نیروها به‌صورت پراکنده جذب گردان شده و بخش دیگر شامل نیروهای موجود در گردان‌های شرکت‌کننده در عملیات عاشورای۳ بودند که پس از آگاهی از ابلاغ ماموریت به گردان علی‌اکبر، از گردان‌های دیگر ازجمله حضرت علی‌اصغر و حضرت قمر بنی‌هاشم انتقالی گرفته و به این گردان پیوستند.

 

با آغاز مراحل جذب نیرو و سازمان‌دهی مقرر گردید در گردان حضرت علی‌اکبر ۳ گروهان ایثار، جهاد و شهادت تشکیل شود تا نیروهای اعزامی متناسب با سابقه،‌ رسته و تخصص خود در این گروهان‌ها و دسته‌های آن سازمان‌دهی یابند.

در تاریخ ۲ مهر ۱۳۶۴، نیروهای گردان متشکل از ۳ گروهان یادشده، تجهیزات و سلاح خود را دریافت کردند و فردای آن روز نیز پس از انجام یک راهپیمایی در روبه‌روی دوکوهه به میدان تیر رفتند. این روز مصادف با تاسوعای حسینی بود ازاین‌رو در بازگشت در بیابان با خستگی و تشنگی بچه‌ها سینه‌زنی و نوحه‌خوانی کردند.

پس از برپایی عزاداری، رزمندگان به‌تدریج آماده‌ی عزیمت به منطقه شدند. ازاین‌رو به جمع‌آوری وسایل و لوازم پرداخته و ساک‌های خود را به تعاون تحویل دادند. در صبح روز چهارم مهرماه ۱۳۶۴ نیروهای گردان در دوکوهه پس از اقامه‌ی نماز و خواندن زیارت عاشورا، در ساعت ۶:۲۰ دقیقه صبح با استفاده از چند دستگاه اتوبوس به‌سوی جزایر مجنون رهسپار شدند. در ساعت ۱۲ همان روز، گردان به جزیره‌ی مجنون وارد شد و از طریق اسکله‌ی تیپ حضرت قمر بنی‌هاشم به پایگاه‌های شهید سنجری، شهید ملکی و شهید کرباسی اعزام گردیده و در آنجا مستقر شدند.

حضور رزمندگان گردان در این ماموریت ۴۵ روز به طول انجامید و تمامی نیروها در تاریخ ۱۹ آبان ۱۳۶۴ به اردوگاه روبروی دوکوهه بازگشتند. این نیروها پس از تحویل سلاح و تجهیزات خود و دریافت ساک‌هایشان از واحد تعاون آماده برای اعزام به مرخصی شدند. مدت مرخصی این افراد ۱۵ روز به طول انجامید که پس از خاتمه‌ی آن در تاریخ ۴ آذر ۱۳۶۴ بار دیگر به اردوگاه خود بازگشتند.

 

 

 

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments