عملیات شرهانی – شیار ربوط

ماموریت پدافندی در منطقه‌ فکه و شَرَهانی و پاتک در شیار رُبوط

 

یک روز پس از رفتن نیروهای گردان به مرخصی، دشمن در ادامه‌ی عملیات “دفاع متحرک” اقدام به تک در محور پیچ‌انگیزه و شرهانی کرد. در جریان این حمله، خط دفاعی ارتش شکسته شده و دشمن در برخی از مناطق موفق به پیشروی گردید. در پی این تک، به برخی از یگان‌های سپاه ازجمله تیپ سیدالشهدا ماموریت مقابله با پیشروی دشمن ابلاغ گردید.

در حوالی ظهر ۱۷/۲/۶۵، نیروهای تازه‌نفس در ضمن یک اعزام جدید به پادگان دوکوهه رسیده و بخشی از آن‌ها که اغلب از پایگاه ابوذر تهران اعزام شده بودند، به گردان حضرت علی‌اکبر پیوستند. نیروهای اعزام‌شده در عصر همان روز، به اردوگاه روبه‌روی دوکوهه منتقل شده و در آنجا پس از برپایی چادرها مستقر گردیدند.

یک روز پس از جذب نیروی جدید، در تاریخ ۱۸/۲/۶۵، به گردان ماموریت دفاع در برابر حمله‌ی دشمن در منطقه پیچ‌انگیزه و شرهانی ابلاغ شد. صبح روز بعد، نیروهای گردان که تعداد آن‌ها کمتر از ۲۰۰ نفر بود، از اردوگاه روبه‌روی دوکوهه به حسینیه‌ی تیپ سیدالشهدا واقع در پادگان دوکوهه منتقل شدند. در این دوره به‌جز برادر تقی زاده و برادر اسماعیلی (مسئول مخابرات)، بقیه‌ی کادر گردان در مرخصی بودند. ازاین‌رو سازمان‌دهی افراد در قالب ۳ گروهان مِنها و به‌صورت تعجیلی صورت گرفت و برادر اسماعیلی نیز به‌عنوان معاون گردان در نظر معرفی شد. پس از سازمان‌دهی، بلافاصله اقدامات لازم درباره‌ی تحویل سلاح، مهمات و تجهیزات به نیروها انجام شد. در عصر همان روز (۱۹/۲/۶۵)، نیروهای گردان با استفاده از چند دستگاه اتوبوس پادگان دوکوهه را به مقصد منطقه‌ی عملیات ترک کردند. هنگام غروب، گردان به منطقه‌ی برقازه رسیده و نیروها با استفاده از چند دستگاه وانت تویوتا در جاده‌ی اصلی حرکت کرده و جلوتر از مقر لشکر۱۶ ارتش در پشت یک خاکریز مستقر شدند.

نیروهای گردان تا بعدازظهر ۲۰/۲/۶۵ در پشت خاکریز یادشده مستقر بودند تا آنکه پس از اقامه‌ی نماز و صرف نهار، یک گروهان از نیروهای گردان برای تقویت خط ارتش در محل الحاق لشکر ۱۶ و تیپ ۲۳ ارتش به منطقه‌ی تلمبه‌خانه اعزام شدند. این محل در شب‌های گذشته مورد حمله‌ی دشمن واقع شده و نیروهای ارتشی مستقر در آن پراکنده شده و تنها فرمانده گردان و تعداد کمی از نیروهایش به پدافند مشغول بودند. پس از رسیدن گروه اعزام‌شده به منطقه، نیروها به گردان ارتش در خط مقدم پیوسته و ضمن تله‌گذاری راه‌های ورود به خط، به دفاع از آن پرداختند. فردای آن روز، نیروهای اعزامی در حدفاصل لشکرهای یادشده به پیشروی پرداخته تا نسبت به پاک‌سازی آن از وجود احتمالی عناصر دشمن اقدام کنند.

در تاریخ ۲۱/۲/۶۵، یک گروهان دیگر از نیروهای گردان به منطقه‌ی فکه اعزام شده تا به تقویت یک گردان دیگر از ارتش که در خط مستقر بود، بپردازد. نیروهای این گردان نیز پراکنده شده و تنها فرمانده به همراه معدود نفرات خود در پشت یک خاکریز کوتاه به پدافند مشغول بودند. ورود نیروهای اعزامی از گردان علی‌اکبر موجب تقویت روحیه‌ی نیروهای ارتشی حاضر در منطقه شد.

در تاریخ ۲۲/۲/۶۵، به گردان مأموریت بازپس‌گیری شیار ربوط در شرهانی ابلاغ گردید و متعاقب آن ضمن اعلام آماده‌باش به بقیه‌ی نیروهای گردان، به کلیه‌ی نیروهای اعزام‌شده به خط پدافندی تلمبه‌خانه و فکه هم دستور بازگشت داده شد. در این دوره مسئولین گردان نیز طی چند مرتبه برای شناسایی منطقه به شیار ربوط رفته بودند. ضمناً برادر علیرضا آملی که از مرخصی بازگشته بود، در غروب روز ۲۲/۲/۶۵، خود را برای کمک به مسئولین گردان به منطقه رسانده و در محل دیدگاه به آن‌ها پیوست.

در حوالی ظهر ۲۳/۲/۶۵، نیروهای گردان برای انجام عملیات در شیار ربوط آماده شدند و در عصر همان روز با استفاده از چند وانت تویوتا به‌سوی شیار ربوط عازم شدند. ورود ستون گردان در این منطقه زیر آتش دشمن صورت گرفت. به هر ترتیب در حوالی ساعت ۱۹، نیروها از خودروها پیاده شده و به سمت ارتفاعات انتهای غرب شیار ربوط حرکت کردند. مسیر حرکت نیروها از کف شیار ربوط بود و دشمن بر لبه‌های این شیار اقدام به پدافند کرده بود. پس از رسیدن به محل ماموریت، با توجه به وضعیت نیروها و موقعیت زمین که به سبب وجود شیارهای متعدد از پیچیدگی خاصی برخوردار بود،‌ مقرر گردید که گردان از ۲ محور به‌سوی دشمن پیشروی کند.

در ساعت ۱ بامداد ۲۴/۲/۶۵، تعدادی از نیروهای لشکر ۱۹ فجر به علت پیچیدگی زمین ناگزیر به پیوستن به گردان در محل درگیری شدند. به هر ترتیب نیروها از ۲ محور آماده‌ی شنیدن رمز عملیات برای درگیری با دشمن و پیشروی در محور خود بودند. اما در محور راست درحالی‌که نیروها برای بالا رفتن از کف شیار آماده می‌شدند، دشمن متوجه حضور آن‌ها شده و پیش از آغاز عملیات با شلیک گلوله‌ی آرپی‌چی به‌سوی آن‌ها، موجب شهادت و مجروحیت برخی از افراد شد. به‌نحوی‌که عملاً امکان پیشروی در این محور مقدور نشد. در محور سمت چپ نیز نیروهای گروهان اعزامی در مسیر پیشروی خود با چند تن از نفرات دشمن روبه‌رو شده که پس از بین بردن آن‌ها به حرکت خود ادامه دادند و توانستند مواضع پیش‌بینی‌شده را تصرف کنند.

علی‌رغم موفقیت نیروها در تصرف برخی از مواضع، به دلیل اشراف دشمن به منطقه، امکان پیشروی بیشتر میسر نبود. ازاین‌رو با نزدیک شدن به روشنایی هوا، در حوالی ۵ بامداد به گردان دستور عقب‌نشینی داده شد و متعاقب آن نیروها به‌صورت دسته‌های پراکنده و زیر آتش دشمن به عقب بازگشتند. به سبب آنکه برخی از دسته‌ها راه خود را گم کرده بودند، بازگشت آن‌ها با دشواری روبه‌رو شده و مجبور به طی کردن مسیرهای طولانی زیر آتش دشمن شدند. به هر ترتیب نیروهای گردان تا حوالی ساعت ۹ صبح به عقب بازگشتند.

در پی اتمام ماموریت، نیروها به محل سابق استقرار خود در کنار جاده‌ی فکه بازگشته و در حوالی ظهر ۲۴/۲/۶۵ گردان از منطقه خارج و به پادگان دوکوهه برگشت.

در تاریخ ۲۵/۲/۶۵، تعدادی از رزمندگان گردان که در پدافند از مناطق فکه و تلمبه‌خانه حضور داشته و در عملیات شیار ربوط شرکت کرده بودند، به مرخصی رفته و یا تسویه‌حساب کردند.

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments