گاه شمار مردادماه

مردادماه سال ۶۴

زمان شرح واقعه
۲۰ مرداد ۱۳۶۴ برادران تقی‌زاده، رنجی، علی رضا آملی، رضا کیاپاشا و احمد رفاهی جزء اولین نفراتی بودند که تا عاشورای سه در گردان حضور داشتند.
۲۵ مرداد ۱۳۶۴ عملیات عاشورای سه شروع و با موفقیت پایان یافت و کادر حاضر گردان به کمک نیروهای طرح وعملیات تیپ اعزام شدند.

 

مردادماه سال ۶۵

زمان شرح واقعه
۱۲ مرداد ۱۳۶۵ نیروهای گردان از مرخصی به قلاجه برگشتند. (عملیات کربلای ۱ : ارتفاعات قلاویزان)

 

مردادماه سال ۶۶

زمان شرح واقعه
۵ مرداد ۱۳۶۶ بازگشت نیروهای گردان به پادگان امام علی علیه السلام واقع در سنندج
۱۷ مرداد ۱۳۶۶ نیروها تحت عنوان اردوی زیارتی ثامن الائمه علیه السلام با استفاده از اتوبوس به مشهد رفتند.
۲۱ مرداد ۱۳۶۶ حضور گردان در مشهد ۴ روز به طول انجامیده و در تاریخ ۶۶/۵/۲۲ به پادگان امام علی علیه‌السلام بازگشتند.
۲۲ مرداد ۱۳۶۶ گردان پس از بازگشت از مشهد به اردوگاه خود پادگان امام علی (ع) در سنندج رسید.
۲۳ مرداد ۱۳۶۶ با توجه به شهادت بسیاری از کادر گردان و گروهان‌ها طی چند ماه گذشته، نیاز به تربیت کادر موجود ضرورت یافته است.
۲۴ مرداد ۱۳۶۶ پس از بازگشت برادر تقی زاده از سفر حج، زمزمه برگزاری دوره‌های آموزشی برای کادرسازی در گردان شنیده شد.
۳۰ مرداد ۱۳۶۶ نیروهای گردان به تهران و کرج بازگشتند و پس از دو روز استراحت برای طی دوره آموزشی به پادگان شهید دستغیب واقع در شمال گرمدره مراجعه کردند.

 

مردادماه سال ۶۷

زمان شرح واقعه
۱ مرداد ۱۳۶۷ در اوایل بامداد گروهان فجر وارد اردوگاه کوثر گردید و پس از توقفی کوتاه، اردوگاه را به مقصد جاده اهواز خرمشهر ترک کرد.
در سپیده دم گروهان فجر در نزدیکی پادگان حمید و در کنار جاده اهواز خرمشهر استقرار یافته و نیروها در انتظار توجیه ماموریت جدید بسر می برند.
پس از روشن شدن هوا، حمله توپخانه ای دشمن آغاز گردیده و پس از ساعتی در حوالی نیمروز حمله زرهی دشمن از پشت پادگان حمید آغاز شده که نیروهای گروهان را مجبور به اتخاذ موضوع جدیدی برای پدافند در برابر این حمله نمود.
با تشکیل خط پدافندی دفاع از مواضع با جدیت ادامه یافته و بر اثر آتش مدافعین، یک دستگاه تانک دشمن منهدم شده و با مقاومت نیروهای گروهان فجر دشمن مجبور به عقب نشینی شد.
درگیری ها تا بعدازظهر در منطقه ادامه دارد. نیروهای مردمی به همراه امکانات و تدارکات به منطقه رسیده و خطوط دفاعی تقویت می شوند.
پس از تثبیت خط دفاعی و عقب نشینی کامل دشمن از اطراف پادگان حمید، نیروهای گروهان فجر پس از تقدیم ۲ شهید و تعدادی مجروح به اردوگاه کوثر بازگشتند.ساعت ۶:۳۰ گروهان نصر و فتح که از عصر دیروز آماده اعزام هستند، سوار چهار دستگاه اتوبوس شده و اردوگاه سد دز را به مقصد اهواز ترک کردند.
در ساعت ۹:۰۰ صبح گروهان نصر و فتح به اردوگاه کوثر رسیده و در موقعیت قبلی گردان استقرار یافته و در سایه درختان به استراحت پرداختند.
در ساعت ۱۴:۱۵ کادر گروهان ها توسط معاونین گردان نسبت به منطقه عملیاتی توجیه شدند.
با توجه به تغییردر سازماندهی گردان، آرپی چی زن ها برای آمادگی با مانور زرهی دشمن به میدان تیر رفتند.
در ساعت ۲۳:۰۰ نیروهای گروهان نصر و فتح، اردوگاه کوثر را جهت عزیمت به منطقه عملیات ترک کردند.
۲ مرداد ۱۳۶۷ قبل از طلوع آفتاب نیروهای گردان در جاده ساحلی کارون (محور اهواز – خرمشهر) استقرار یافته و افراد برای استتار در کنار بوته های بزرگ استراحت کردند.
در ساعت ۷:۳۰ نیروها سوار بر اتوبوس ها شده و به سوی مقر معراج الشهداء (واقع در شمال قرارگاه جنگال) رهسپار شدند.
پس از ساعاتی استراحت در مقر معراج شهداء نیروهای گردان در نماز جماعت شرکت کرده و پس از آن به ذکر دعای توسل و عزاداری پرداختند.
در ساعت ۱۵:۰۰ معاونین گردان و فرماندهان گروهان ها به همراه کادر فرماندهی برخی گردان های دیگر از قرارگاه جنگال به سوی جاده اهواز – خرمشهر رفته و از آنجا وارد جاده ۱۰ شدند، اما در اواسط راه با تک زرهی دشمن مواجه شده و بازگشتند. در این واقعه یکی از خودروها منهدم شده ولی به کسی آسیبی نرسید.
ساعت ۱۶:۰۰ کادر گردان ها بار دیگر به سوی منطقه عزیمت کرده و از جاده شفیع زاده به سوی مرز پیش رفتند اما در آنجا با تک نیروی پیاده عراق مواجه شده و مجدداً بازگشتند.
گروهان فتح و نصر با چند دستگاه وانت در قبل از غروب به سوی جاده اهواز – خرمشهر حرکت کرده و در پشت خاکریز کنار جاده مستقر شدند.
در حدود ساعت ۲۱:۰۰ یک گروه از افراد گردان برای شناسایی مواضع بین خط خودی و دشمن به جلو رفته و پس از ساعتی باز می گردند.
پس از بازگشت گروه شناسایی نیروهای گردان با چند دستگاه وانت در جاده ۱۰ پیش رفته و تا نیمی از راه را طی کردند. پس از آن ستون نیروها به سمت مواضع دشمن حرکت خود را ادامه داد.
یکی از گردان های لشکر ۲۷ قبل از نیروهای گردان برای شکستن خط و تصرف تقاطع جاده ۱۰ و جاده رضوی به جلو رفته ولی با مقاومت دشمن مواجه شده و باز می گردند. نیروهای گردان همچنان منتظر انجام ماموریت لشکر ۲۷ در این منطقه هستند.
۳ مرداد ۱۳۶۷ در ساعت ۰۰:۳۰ بامداد گردان انصار لشکر ۲۷ به نیروهای گردان حضرت علی اکبر علیه السلام ملحق شده و پیشروی ادامه می یابد.
در ساعت ۱:۰۰ بامداد پیشروی آغاز شده و نیروهای گروهان نصر قبل از رسیدن به دژ مرزی (کنار جاده رضوی) با خط کمین دشمن درگیر شده و پس از وارد آوردن تلفاتی به دشمن آن را پاکسازی می کنند. پس از این رویداد حرکت برای تصرف و پاکسازی دژ مرزی ادامه می یابد.
در حدود ساعت ۳:۰۰ بامداد تصرف سه راهی انجام شده و حرکت نیروها در امتداد دژ مرزی به طرف شمال آغاز می شود. نیروهای گردان در حدود ۲ کیلومتر پیشروی کرده و محدوده پیش بینی شده را تصرف می کنند.
نیروهای گروهان فتح درهنگام پیشروی متوجه انتشار گاز شیمیایی شده و پس از هماهنگی با فرماندهی گردان، برای در امان بودن از آثار آن،ناگزیر به عقب روی شدند.
با روشن شدن هوا گردان حضرت حر علیه السلام به کنار دژ مرزی{خط کمین}آمده و پیشروی خودی را آغاز می کند اما مقاومت و فشار دشمن کار تصرف را با دشواری روبرو ساخته و پس از چندی پیشروی متوقف می شود.
در حدود ساعت ۸:۰۰ صبح گروهی از رزمندگان گردان به یاری نیروهای گردان حضرت حر علیه السلام شتافتند، اما با عقب نشینی آنها ناگزیر به بازگشت شدند.
در ساعت ۱۰ صبح بار دیگر گروهی از رزمندگان گردان پیشروی خود را بر روی دژ به سمت جاده ۱۴(شمال) آغاز کرده و به تسخیر مواضع می پردازند اما پاتک دشمن با شدت ادامه داشته و برخی از کادر و نیروهای گروهان نصر مجروح و شهید شدند.
در تمامی طول روز فشار دشمن برای بازپس گیری دژ مرزی ادامه دارد ولی در این میان نیروهای گردان حضرت علی اکبر علیه السلام با مقاومت خود، پاتک های دشمن را ناکام می گذارند.
در عصر این روز، گروهان فجر از اردوگاه کوثر به سوی منطقه رهسپار شده و پس از تاریک شدن هوا در خاکریز کنار جاده اهواز – خرمشهر مستقر می شوند.
در تمامی طول شب آتش دشمن با شدت تمام بر روی نیروهای خودی می بارد. آتشبارهای ایران نیز در مواضع جدید مستقر شده و آتش پر حجمی را روانه خط دفاعی دشمن می کنند.
۴ مرداد ۱۳۶۷ با طلوع آفتاب نیروهای گروهان فجر بطرف خط حرکت کردند و در آنجا مستقر شدند.
اوایل صبح؛ دشمن اقدام به پاتک کرده که در پی آن برخی از نیروهای گردان حضرت امام علی علیه السلام مقداری عقب نشینی کردند.
صبح؛ نیروهای گروهان های نصر و فتح با کمک نیروهای گروهان فجر با دشمن درگیر شدند. علیرغم شدت پاتک دشمن، نیروهای گردان سرسختانه مقاومت کرده و دشمن مجبور به عقب نشینی می شوند.
ساعت ۱۶:۰۰ قرار است گردان عملیات کرده و تا تقاطع جاده ۱۴ با شهید رضوی را تصرف کند. به همین دلیل نیروهای گروهان ها بطرف پیشانی جنگی حرکت می کنند.
حدود ساعت ۱۷:۰۰ دشمن متوجه جابجایی نیروها شده و ستون گردان را گلوله باران می کند که در نتیجه تعدادی مجروح می شوند. در پی این رویداد، نیروها به سنگرهای جمعی هدایت شده و در آنجا مستقر می شوند.پس از تاریک شدن هوا نیروهای گردان کماکان به صورت نوبه‌ای در سنگرهای خود مشغول به نگهبانی بودند.در اواخر شب یکی از گردانهای لشگر ۲۷، به خط مقدم آمده و در کنار دژ و نزدیک سنگرهای نگهبانی، مستقر شدند. در این هنگام حاجی بخشی نیز به خط آمد. با تنی چند از رزمندگان مصاحبه و فیلم‌برداری انجام شد. پس از آن نیروهای گردان مذکور به سوی مواضع دشمن حرکت کردند.
۵ مرداد ۱۳۶۷ در نخستین ساعات بامداد، عملیات رزمندگان آغاز شد. نیروهای گردان علی اکبر در سنگرهای خود با آمادگی کامل حضور داشتند. در این عملیات از چند محور به سوی مواضع دشمن پیشروی صورت گرفت. پس از آغاز عملیات دشمن آتش سنگینی را بر روی مواضع گردان حضرت علی اکبر ریخت.

در ساعت ۲ بامداد دشمن محل استقرار نیروهای گردان را هدف گلوله های شیمیایی قرار داد که نیروها بلافاصله متوجه شده و از ماسک استفاده کردند.

در طول روز آتش دشمن کاهش یافت و بعد از ظهر قرار شد نیروهای گردان خط را تحویل داده و به عقب بروند. نیروها پس از خارج شدن از مواضع خود، با استفاده از وسایط نقلیه به مقر معراج الشهداء ( روبروی قرارگاه جنگال) رفتند و شب را در آنجا به استراحت پرداختند.

۶ مرداد ۱۳۶۷ پس از نماز صبح، نیروهای گردان به تدریج محل معراج شهداء را به سوی اردوگاه کوثر ترک کردند. انتقال نیروها به این اردوگاه تا حوالی ساعت ۱۰ صبح به طول انجامید. پس از اندکی توقف، نیروها از اردوگاه کوثر به سوی اردوگاه ناوتیپ فرات( سد دز) حرکت کرده و در حدود ساعت ۱۳ به این اردوگاه رسیدند.

در این ایام تعداد زیادی از نیروهای جدید به منطقه اعزام شده بودند که برخی از آنها نیز به جمع گردان پیوستند.

 

۷ مرداد ۱۳۶۷

نیروها در طول روز به استراحت و شنا پرداختند. در ساعت ۱۴ خبر آزادی اسلام آباد غرب و کرند در جریان عملیات مرصاد از رادیو پخش شد.در عصر این روز نیروها آماده شده تا برای استماع سخنرانی به پادگان دوکوهه بروند.

گردان به پادگان دوکوهه رفته و پس از نماز مغرب و عشا، آیت الله خامنه‌ای رئیس جمهور در جمع رزمندگان حضور یافته و برای آنان سخنرانی کردند. این مراسم تا ساعت ۱۰ شب به طول انجامیده و نیروها مجددا به اردوگاه سد دز بازگشتند.

۱۳ مرداد ۱۳۶۷ برخی نیروها که به پادگان دوکوهه رفته بودند بعد از نماز مغرب و عشا در سخنرانی برادر فضلی و یک فرد اتریشی که به جبهه آمده بود شرکت کردند.

 

آمادگی برای مقابله با حمله منافقین در منطقه‌ی شمال غرب

زمان شرح واقعه
۱۶/۵/۶۷ پس از صبحگاه به نیروهای گردان آماده باش برای عزیمت به منطقه‌ی شمال غرب جهت مقابله با حمله‌ی احتمالی منافقین داده شد.پس از ساعتی اتوبوسها به محوطه اردوگاه آمده و نیروها را به پایگاه وحدتی دزفول منتقل کردند.نیروها تا ساعت ۱۸:۳۰ در محل پایگاه به سر برده و سپس با یک فروند هواپیمای c130 به سوی فردوگاه تبریز اعزام شدند. هواپیما در ساعت ۲۰ در فرودگاه تبریز به زمین نشسته و نیروها با استفاده از چند دستگاه اتوبوس که از قبل آماده شده بود، به سوی میاندوآب حرکت کردند. اتوبوسها در بین راه در آذز شهر برای نماز مغرب و عشاء توقف کرده و سپس به میاندوآب رفتند. نیروهای گردان شب را در مقر سپاه میاندوآب به استراحت پرداختند.
۱۷/۵/۶۷ پس از اقامه نماز صبح، نیروها به سوی اردوگاه قائم حرکت کرده و در ساعت ۷ صبح به انجا رسیدند. افراد در طول روز به استراحت پرداختند. غروب آن روز هوا بارانی شده و نیروها به داخل سوله‌های اردوگاه منتقل شدند.
۱۹/۵/۶۷ پس از مراسم صبحگاه، برادر تقی زاده در جمع نیروها به تشریح وضعیت عمومی لشگر و شرایط منطقه پرداخته و به احتمال حمله منافقین از محورهای مختلف نظیر لولان(اشنویه)، کلاشین، سپیارز اشاره کرد. پس از مراسم نیروها طبق روال گذشته در محوطه اردوگاه به سر بردند.
۲۰/۵/۶۷ در این روز نیز برنامه های معمول کماکان ادامه داشت تا آنکه در اواخر شب و هنگامی که افراد در سوله ها مشغول به استراحت بودند، برنامه رزم شبانه برای حفظ آمادگی نیروها آغاز شد. در این رزمایش نفربرهای زرهی خشایار  که بروی آن دوشکا نصب بود، ضمن حرکت در محوطه اردوگاه به تیر اندازی پرداخته و همزمان تیربار های ضد هوایی نیز اقدام به شلیک کردند. افراد در این مانور از سوله ها خارج شده و پس از سازماندهی ، در این رزمایش که بیشتر برای مقابله با حمله ی منافقین ترتیب یافته بود، شرکت کردند.
۲۱/۵/۶۷ نیروهای گردان آماده ی اعزام به میدان تیر شدند. از این رو مهمات لازم را دریافت کرده و در ساعت ۸ صبح در محل میدان تیر، به تیراندازی پرداختند. بقیه ی روز برنامه های معمول گردان در جریان بود.
۲۲/۵/۶۷ در این روز پس از مراسم صبحگاه، متناسب با ماموریت پیش رو ، در سازماندهی افراد و تقسیم وظایف تغییراتی به عمل آمد.
۲۳/۵/۶۷ نیروهای گردان از ساعت ۶ صبح برنامه ی راهپیمایی را به سوی شرق اردوگاه آغاز کرده که تا ساعت ۱۱ به طول انجامید. در این روز پس از نماز ظهر و عصر نیروها بیشتر کماکان در محوطه ی اردوگاه حضور داشتند.
۲۴/۵/۶۷ در این روز پس از مراسم صبحگاه برادر تقی زاده مجددا در جمع رزمندگان حضور یافته و به تشریح وضعیت عمومی جنگ و دیگر مسائل مرتبط پرداخت. در این روز به تعدادی از رزمندگان که نیاز مبرم داشتند، مرخصی داده شد. اما بقیه ی نیروها کماکان در محل اردوگاه حضور داشته و به فعالیت های آموزشی پرداختند. از جمله برنامه های انجام شده در این روز میتوان به برنامه ستون کشی شبانه همراه با آموزش جهت یابی و… اشاره کرد که از ساعت ۲۲ آغاز شده و تا ساعت ۲۴ ادامه یافت.
۲۵/۵/۶۷ پس از مراسم صبحگاه، به کلیه افراد اجازه مرخصی شهری داده شد که تا ساعت ۱۶ به طول انجامید. پس از بازگشت افراد از مرخصی به افراد مهمات داده شد تا برای رزم شبانه آماده شوند. در عصر این مراسم سخنرانی، مداحی و سینه زنی انجام شد و پس از نماز ، نیروها به راهپیمایی رفتند .  ساعت ۲۳ و ۲۴ دقیقه به استراحتگاه و کمین رسیده و پس از آن تیر اندازی افراد به استراحت پرداختند.
۲۶/۵/۶۷ نیروها تا ساعت ۴ و ۴۵ در محل مانور به استراحت پرداخته و سپس به طرف شیار به طرف پایین حرکت کرده و کنار آبگیر وضو گرفته و نماز صبح را خواندند. در ساعت ۶ به سمت خانه های خالی متروکه در همان حوالی رفته و آموزش پاکسازی خانه ها را انجام دادند. و بعد به سمت قلمستان روستا رفته و در آنجا تمرین پاکسازی جنگل را انجام دادند. ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه به محوطه گردان برگشتند. در عصر همان روز بار دیگر برنامه سخنرانی مداحی و روضه خوانی ادامه داشت.
۲۷/۵/۶۷

پس از صبحگاه به تعدادی از نیروها گفته شد با تجهیزات آماده باشند تا برای تمرین هلی برن بروند و ساعت ۵ و ۴۵ دقیقه افراد منتخب  با مینی بوس به سوی محل آموزش  جاده بناب – عجب شیر حرکت کردند. در ۷ کلیومتری عجب شیر داخل کوهها تمرین پیاده شدن و سوار شدن انجام شد و سپس در ساعت ۱۷ به اردوگاه قائم برگشتند.

۲۸/۵/۶۷ در ساعت ۶ صبح با دیگر نیروهای منتخب با اتوبوس به محل آموزش روز قبل حرکت کرده و در ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه به محل رسیدند. سپس نیروها به صورت دسته ای سوار هلی کوپتر شده و پس از گردش یک دور هلی کوپتر در همان نزدیکی از هلی کوپتر پایین پریدند و سپس بالای یکی از کوههای اطراف هلی برن شدند و از آنجا به طرف مقری معین شده رفتند و بعد از به طرف اردوگاه راه افتادند و در ساعت ۱۵ و ۱۵ دقیقه به اردوگاه رسیدند.
۲۹/۵/۶۷

خبر ها حاکی از آنست که از ساعت ۶:۳۰ امروز آتش بس در جنگ ایران و عراق اعلام شود.

ساعت ۷ صبح  نیروهای گردان به صبحگاه لشگر رفتند و در این مراسم  برادر مظهری، معاون لشگر سخنرانی کرد.

۳۰/۵/۶۷

در این شب واحدهای گردان با دسته های سینه زنی به سمت حسینه لشگر حرکت کردند.

۳۱/۵/۶۷ در بعد از ظهر این روز عده ای  از افراد گردان مرخصی رفتند.