شهید سید حسن کلانتر


شناسه


نام: حسن

نام خانوادگی: کلانتر

نام پدر: سید احمد

ولادت: ۱۳۴۸

محل تولد: قم

سن: ۱۷ سال

شهادت: ۲۲ دی ۱۳۶۵

محل شهادت: شلمچه

عملیات: کربلای ۵

یگان: لشکر ۱۰ سیدالشهدا – گردان علی اکبر

مزار: تهران – بهشت زهرا

 

 


زندگینامه


شهید سید حسن کلانتر در سال ۱۳۴۸ در خانواده‌ای مذهبی و متدین در شهرستان قم دیده به جهان گشود. از همان کودکی نوری در چهره معصومش نمایان بود که همه را شیفته خود می‌کرد. در سن ۷ سالگی پا به مدرسه گذاشت و به تحصیل پرداخت.

در اوج‌گیری انقلاب فعالیت چندانی نداشت ولی بعد از انقلاب هم تحصیل می‌کرد و هم از آرمان‌های مقدس اسلامی دفاع می‌کرد.

در پی شروع جنگ تحمیلی داوطلبانه دوره آموزش را فرا گرفت ولی چون برادرش در جبهه بود او عازم نشد منتظر ماند تا برادر بیاید و بعداً او برود تا اینکه برادر بزرگتر سید کاظم کلانتر در جبهه به درجه رفیع شهادت نائل گشت.

سید حسن نگذاشت که اسلحه برادر بر زمین بماند و فوراً به جبهه‌های نبرد اعزام گردید و به مقابله با دشمن پرداخت و ادامه دهنده راه برادر شهیدش شد. تا اینکه سرانجام در تاریخ ۲۰ دی ۱۳۶۵ در عملیات پیروزمند کربلای۵ در منطقه عملیاتی شلمچه بر اثر اصابت ترکش به درجه رفیع شهادت نائل گردید و پیکر مطهرش در کنار برادر شهیدش در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

 

 


وصیتنامه


بارالها، تو خود می دانی که این دنیا قفسی بیش نیست و دوستانم پرکشیدند و رفتند و خداوندا تو می دانی که من نیز میل دارم همانند آنان پرواز کنم اما نمی‌انم با این سنگینی گناهانم بتوانم پرواز کنم و به لقاء تو نائل گردم یا نه .

خدایا می‌انم تو جانم را خواهی گرفت پس چه بهتر خودم جانم را تقدیمت کنم .

پدر و مادر عزیزم امیدوارم مرا حلال کنید و همچنان که در شهادت برادرم صبر را پیشه کردید در شهادت من هم همین کار را ادامه دهید تا خداوند با صابرین است و خواهرانم همیشه زینب گونه رفتار کنید

در آخر از همه التماس دعا دارم…

 

 


خاطرات


حمام عمومی؛ جایی برای شناخت افراد خالص!

حسن بیا کنار!…

 

  • محمود روشن (نویسنده)

از یاران فراموش‌نشدنی گردان علی‌اکبر، سید حسن کلانتر بود. او فرزند یک روحانی بود و به صورت بسیجی به جبهه آمده بود. خوش‌خلق و بامحبت بود و از بچه‌های خوب گردان.

(صفحه ۲۶۱ کتاب اعزامی از شهر ری)

 

 


تصاویر


 

 

Subscribe
Notify of
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین نظرات بیشتر
Inline Feedbacks
View all comments
مجید طاهری
مجید طاهری
1 ماه پیش

روحت شاد بچه محل…