شهید سید قوام صفی خانی


شناسه


نام: سید قوام

نام خانوادگی: صفی خانی

نام پدر: میرمطلب

ولادت: ۷ مرداد ۱۳۲۸

محل تولد: آذربایجان شرقی – میانه

شهادت: ۳۰ بهمن ۱۳۶۴

عملیات: والفجر ۸

مزار: کرج – امامزاده محمد

 

 


زندگینامه


سید قوام صفی خانی در هفتم مردادماه ۱۳۲۸، در خانواده‌ای مذهبی و متدین و زحمت‌کش در شهرستان میانه دیده به جهان گشود. دوران کودکی را پشت‌ سر نهاد ولی در سن هفت سالگی به‌علت فقر مادی و مشکلات زندگی در روستا نتوانست به مدرسه برای تحصیل راه یابد و به کار کشاورزی پرداخت و به پدر در امرارمعاش خانواده کمک ‌کرد.

در سال‌های اوج‌گیری انقلاب سهم به‌سزایی داشت چون خود از خانواده کم‌درآمد بود و از ستم و ظلم رژیم خسته شده بود برای این‌که انزجار خود را از رژیم نشان دهد در تمام تظاهرات‌ها شرکت می‌کرد.

درهمین سالها سید قوام ازدواج نمود که ثمره این ازدواج مبارک، هفت فرزند (دو دختر و پنج پسر) می‌باشد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از آن‌جایی که عاشق امام بود به فرمان او وارد بسیج شد و به دفاع پرداخت. روزها را در شرکت مینو کار می‌کرد و زحمت می‌کشید و شب‌ها را در بسیج پایگاه میثم به صبح می‌رسانید.

در پی شروع جنگ تحمیلی جبهه را به خانه ترجیح داد و وارد میدان‌های نبرد شد و پس از مدت‌ها رشادت و دلیری و ایثار سرانجام سال ۱۳۶۴ در عملیات ظفرمند والفجر هشت در منطقه عملیاتی فاو بر اثر اصابت ترکش به درجه رفیع شهادت نائل گردید و پیکر مطهرش در امام‌زاده محمد کرج به خاک سپرده شد.

 

 


خاطرات


  • هم‌رزم شهید:

در سحرگاه روز عملیات بود که ترکش خمپاره به شکم ایشان اصابت کرده‌ بود و در این حال به‌جای این‌که اصرار داشته باشد که وی را به‌ جایی جهت معالجه برسانند ولی به یکی از همرزمانش می گوید: مهر بیاورید من نمازم را بخوانم که دیگر نمی‌مانم که قضای آن‌ را به جا آورم.

 

 


تصاویر


 

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments