عملیات کربلای ۲ به روایتِ حاج حمید پارسا

 

بعد از عملیات پیروزمندانه کربلای ۱ در منطقه مهران، عملیات کربلای ۲ به لشکر ۱۰ سیدالشهداء (ع) ابلاغ شد تا در منطقه غرب کشور آماده اجرای عملیات شود. لشکر ۱۰ هم بلافاصله در منطقه غرب حضور پیدا کرد و آماده اجرای عملیات شد.

 

عملیات کربلای ۲ در شهریور ۱۳۶۵ در منطقه عمومی پیرانشهر (حاج عمران عراق) انجام شد.  هدف از اجرای عملیات؛ تصرف ارتفاعات پیش‌بینی و طرح‌ریزی شده بود. برادر جانباز تقی دلیلی در این عملیات فرماندهی لشکر را به عهده داشت و علی فضلی در بیمارستان جهت درمان به سر می برد.

عملیات کربلای ۲ در ارتفاعات مشرف به شهر رواندوز حاج عمران عراق اجراء شد. لشکر ۱۰ پیاده حضرت سیدالشهداء (ع) در عملیات کربلای ۲ به استعداد ۵ گردان پیاده شامل گردانهای حضرت قاسم (ع) حضرت علی اصغر (ع) حضرت علی اکبر (ع) حضرت قمر بنی هاشم (ع) حضرت زهیر (ع) و تعداد ۶ گردان پش رزمی و خدمات رزمی وارد عمل شد. در این عملیات گردانهای حضرت علی اکبر (ع) حضرت قاسم (ع) و حضرت زهیر (ع) به عنوان گردان خط شکن وارد عمل شد. گردانهای مرحله اول ساعت ۲۴:۰۰ مورخه ۱/۶/۱۳۶۵ عملیات خود را بر روی ارتفاعات سکران در داخل خاک عراق آغاز کردند.

گردانهای مرحله اول نتوانستند تا قبل از روشن شدن هوا ارتفاعات سکران که هدف از پیش تعیین شده برای لشکر بود را به تصرف خود درآورند. قبل از روشن شدن هوا بود که گردانهای احتیاط هم وارد عمل شد و ارتفاعات سکران و یالهای آن را پاکسازی کردند و بر روی ارتفاعات خط پدافندی تشکیل دادند.

ساعت ۱۰ صبح بود که دشمن پاتکهای خود را با نیروهای کماندو خود شروع کرد.

دشمن چند مرحله پاتک سنگین را جهت بازپس‌گیری ارتفاعات سکران که مشرف به شهر رواندوز عراق بود اجراء کرد ولی رزمندگان اسلام با هوشیاری جواب پاتکهای دشمن را دادند و دشمن نتوانست به هدف خود برسد.

رزمندگان دلاور لشکر ۱۰ حضرت سیدالشهداء (ع) بعد از اینکه چندین بار جواب پاتک دشمن را دفع و خنثی کردند ارتفاعات سکران و منطقه متصرفی را تثبیت کردند و بر روی آن چند روز عملیات پدافندی را اجراء کردند بعد از آرامش منطقه متصرفی و ناامیدی دشمن از بازپس‌گیری منطقه از دست رفته رزمندگان لشکر ۱۰ سیدالشهداء (ع) خط را تحویل یگان دیگری داد و منطقه عملیاتی غرب را جهت آماده شدن برای عملیات کربلای ۴ ترک کرد و به منطقه جنوب و در اردوگاه کوثر مستقر شد و آماده جهت اجرای عملیات کربلای ۴ شدند.

 

عملیات کربلای ۲ به صورت مختصر :

۱- هدف از اجرای عملیات تصرف شهر رواندوز و ارتفاع مشرف به شهر رواندوز عراق و انهدام نیروی انسانی و تجهیزات و ماشین جنگی دشمن بود.

۲- تعداد گردانهای وارد عمل شده ۵ گردان پیاده و ۶ گردان پش و خدمات رزمی می باشد.

تعداد مرحله وارد عمل شده یگان یک مرحله می باشد. درصد موفقیت در عملیات خوب بوده است.

وسعت منطقه آزاد شده: ارتفاعات سکران که مشرف به شهر رواندوز عراق بود.

 

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات