یک عمر دوری…

عدنان اوغر   به روایتِ   حاج مجید رضاییان

 

دکتر مجید رضاییان

 

آقای عدنان متولد سال ۱۳۴۵ است. پدرش اصالتا تبریزی بود، ولی ساکن عراق. در شهر کاظمین زندگی می‌کرد. همانجا ازدواج کرد و صاحب چند دختر و پسر، ازجمله عدنان، شد.

 

اوایل سال ۱۳۵۹، صدام تعداد زیادی عراقی ازجمله خانواده عدنان را به دلیل آنکه اصالت ایرانی داشتند، اخراج کرد.

آن زمان، عدنان، پدر و برادرانش به ایران آمدند و خواهران که ازدواج کرده بودند به همراه مادر، در عراق ماندند به امید آنکه اختلافات میان دو کشور، به زودی حل و فصل شود و آنها هم برگردند سر خانه و زندگی شان. اما…

چند ماه بعد، جنگ تحمیلی شروع شد و این خانواده برای سالها از هم جدا ماندند…

 

***

 

عدنان به همراه پدر و برادرانش که در ایران خانه و کاشانه ای نداشتند، به ناچار جایی را اجاره کرده و مشغول کار شدند تا خرج خود را دربیاورند.

سه سال بعد، یعنی سال ۱۳۶۳، عدنان از پدرش اجازه گرفت و به جبهه رفت. او وارد تیپ ۱۰ سیدالشهدا، گردان حضرت علی اصغر رفت و بعد از انجام ۲ مأموریت، وارد گردان حضرت علی اکبر شد و در عملیاتهایی ازجمله والفجر ۸، پدافندی فاو، سیدالشهدا، کربلای ۱ و کربلای ۲ شرکت نمود. او در این عملیات ها پیک گروهان و بعد هم به عنوان فرمانده دسته خدمت کرد.

سال ۱۳۶۵ به درخواست فرمانده گردان سجاد، به آن گردان رفته و بعد از عملیات کربلای ۵ دوباره به گردان علی اکبر بازگشت و معاون گروهان شد.

بعد از عملیات نصر ۴، از مرداد ۶۶ به سپاه ۹ بدر اعزام شد و تا پایان جنگ، همانجا ماند. دلیل این انتقال، تسلط کامل او به زبان عربی بود (چون سپاه بدر متشکل بود از عراقی هایی که در جبهه جمهوری اسلامی بر علیه صدام می جنگیدند.)

عدنان اوغر در تمام طول جنگ، دلاورانه و شجاعانه جنگید و چندین بار دچار مجروحیت شد. او ازجمله رزمندگان خط شکن و حماسه آفرین بود که در میان رزمندگان گردان های مختلف، هم در ایمان و اعتقاد قوی و عبادات بسیار، و هم به دلاوری و شجاعت، شهره بود.

 

***

 

جنگ که تمام شد، عدنان به دروس حوزوی علاقمند شد و در مدرسه معصومیه قم به تحصیل علوم دینی پرداخت. کماکان هم در برخی ماموریتها که بر علیه رژیم بعث در عراق انجام می شد شرکت کرد.

او بعد از مدتی به عنوان یک روحانی مبلغ علوم دینی به کشور کویت رفته و مدتی را آنجا بود. وی در آن کشور ازدواج کرده و دارای فرزند شد.

سال ۱۳۹۷ در پی دسیسه‌ای که بر علیه ایشان شد، به کشور کویت ممنوع‌الورود شد، به ایران برگشت و در قم ساکن شد. یک‌بار دیگر عدنان از خانواده‌اش جدا افتاد؛ آنها در کویت و او در ایران…

 

***

 

زمستان سال ۱۳۹۷ عدنان به دلیل بیماری که عارضش شد، به تهران آمد.

او هم‌اکنون در محل قدیمی‌شان، طرشت، ساکن شده و دور از همسر و فرزندانش، با بیماری سختی که دارد، دست و پنجه نرم می‌کند.

چند روز پیش، همسر او در کویت، به رحمت خداوند رفت.

 

***

 

دوستان و همرزمان او، هر از گاهی به دیدارش می‌روند.

از درگاه الهی برای این برادر عزیز،

سلامتی مسئلت می نماییم.

 

پی نوشت:

برادر عدنان اوغر، روز یکشنبه ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹ دعوت حق را لبیک گفت و به جمع یاران شهیدش پیوست… روحش شاد…

 

 

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments