آمادگی برای انجام عملیات در فاو

درحالی‌که نیروهای گردان در مرخصی به سر می‌برند، در تاریخ ۵/۱۲/۶۴ اعزام نیرو از استان تهران انجام شده و نیروهای اعزامی پس از ۲ روز به قرارگاه ثارالله واقع در دشت عباس رفتند تا دوره‌های آموزش تکمیلی را در آنجا پشت سر گذارند.

در تاریخ ۱۸/۱۲/۶۴، نیروهای گردان به‌تدریج از مرخصی بازگشته و در موقعیت گردان حضرت علی‌اکبر در اردوگاه کوثر حضور یافتند. با توجه به شهادت، مجروحیت و تسویه‌حساب برخی از نیروهای گردان در عملیات والفجر۸، گردان برای سازمان‌دهی و انجام ماموریت، نیاز به نیرو داشت لذا انجام سازمان‌دهی تا ورود نیروهای اعزامی به تاخیر افتاد. در طی این مدت به دلیل تشابه نام گروهان‌های گردان با سایر یگان‌ها، به پیشنهاد برادر رنجی، اسامی گروهان‌ها به نصر، فتح و ظفر تغییر یافت.

پس از گذشت ۲ یا ۳ روز از بازگشت نیروهای گردان از مرخصی، دوره‌ی آموزشی افراد اعزامی به پایان رسیده و تعدادی از آن‌ها به گردان علی‌اکبر پیوستند. با ورود نیروهای جدید، کار سازمان‌دهی گردان و توزیع نیروها در قالب گروهان‌ها و دسته‌ها صورت گرفت. با انجام سازمان‌دهی، برنامه‌ریزی برای حفظ آمادگی رزمی آغاز شده و فعالیت‌های آموزشی به مرحله‌ی اجرا درآمد. در این دوره سازمان‌دهی گردان متشکل از ۳ گروهان پیاده و ۱ دسته‌ی ادوات بود.

از سوی فرماندهی تیپ، محل ماموریت گردان در عملیات پیش رو، منطقه‌ی عمومی فاو بود. ازاین‌رو کادر گردان و گروهان‌ها برای شناسایی منطقه، به فاو عازم شدند.

در ساعت ۸:۳۰ صبح ۲۸/۱۲/۶۴، درحالی‌که نیروها از برنامه‌ی صبحگاه بازگشته و مشغول صرف صبحانه بودند، چند فروند هواپیمای دشمن به اردوگاه کوثر حمله کرده و نقاط مختلف آن را بمباران کردند. نیروهای گردان بلافاصله پس از شروع بمباران در کنار خاکریز ضلع شمالی اردوگاه پناه گرفتند. اگرچه در جریان این حمله، موقعیت گردان به سبب دور بودن از محل استقرار سایر گردان‌ها و واحدهای تیپ مورد اصابت واقع نشد و آسیبی به نفرات آن وارد نگردید.

پس از طی برنامه‌های آموزشی، برنامه‌ی میدان تیر در سطح گردان انجام شد تا آمادگی نیروها برای انجام عملیات ارزیابی شود. در این ایام برخی از گردان‌های تیپ سیدالشهدا در فاو مشغول انجام ماموریت‌های آفندی و پدافندی بودند.

در نیمه‌ی فرودین ماه ۱۳۶۵،‌ گردان برای انجام عملیات آفندی در محور فاو مهیا و اقدامات لازم برای تجهیز نیروها و توزیع مهمات انجام شد. ولی پیش از حرکت، این ماموریت لغو گردید.

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات