مأموریت پدافند در ارتفاعات حاج عمران

با توجه به عدم استمرار عملیات کربلای۲، احتمال شرکت گردان در این عملیات نیز پایان یافت ولی با توجه به‌ضرورت حفظ بخشی از مناطقی که در جریان این عملیات آزاد شده بود، در تاریخ ۱۲/۶/۶۵ ماموریت پدافند از ارتفاعات گردکوه (شهید صدر) که در شب عملیات توسط رزمندگان لشکر ۹ بدر آزاد شده بود،‌ به گردان علی‌اکبر محول شد.

متعاقب این ماموریت، نیروهای گردان به‌سوی ارتفاعات یادشده حرکت کردند و در شیاری که پشت این ارتفاع قرار داشت،‌ رفتند. این شیار محل مناسبی برای استقرار افراد بود چراکه از دید و تیر دشمن در امان بود.

پس از استقرار نیروها در شیار یادشده، فرماندهان گردان ابتدا برای شناسایی به منطقه رفتند و پس از فراهم کردن مقدمات لازم در تاریخ ۱۴/۶/۶۵، گروهان الحدید (ادوات) از سایر نیروهای گردان جدا شده و برای انجام ماموریت پدافندی، زیر آتش شدید دشمن به‌سوی ارتفاعات شهید صدر اعزام شد. بر روی این ارتفاعات سنگرهای اجتماعی و نگهبانی در دل صخره‌ها ایجاد شده که با کانال‌هایی به هم مرتبط بودند ولی به دلیل اشراف دشمن به منطقه، این خط زیر آتش شدید دشمن قرار داشت. گروهان الحدید پس از حضور در خط یادشده، ادوات خود را در آن مستقر کرد. لازم به ذکر است بخشی از این ادوات، پیش‌ازاین در جریان عملیات کربلای۱ به غنیمت رزمندگان گردان درآمده بود. مهم‌ترین ماموریت گروهان الحدید دفاع از خط پدافندی و اجرای آتش بر روی مواضع دشمن بود. البته علاوه بر نیروهای این گروهان، تعدادی از نیروهای واحد ادوات لشکر نیز در این خط مشغول به پدافند و اجرای آتش بودند.

سایر نیروهای گردان تا صبح روز ۱۸/۶/۶۵ در همان شیار که حالا از سوی نیروها به شعب ابی‌طالب خوانده می‌شد، باقی ماندند تا آنکه دستور بازگشت به آن‌ها داده شد. ازاین‌رو درحالی‌که هنوز نیروهای گروهان الحدید در خط پدافندی مشغول به دفاع از مواضع خودی بودند، سایر گروهان‌ها با استفاده از چند دستگاه کامیون به اردوگاه قلاجه بازگشتند. در عصر همان روز ستون گردان به‌تدریج به اردوگاه قلاجه رسید و نیروها پس از پیاده شدن از کامیون‌ها، سلاح و تجهیزات خود را به تدارکات تحویل داده و پس از دریافت ساک‌های خود، به مرخصی اعزام شدند. این مرخصی بیش از ۱۰ روز به طول انجامیده و در ۲۹/۶/۶۵، این نیروها از مرخصی بازگشتند.

حضور نیروهای گروهان الحدید در خط پدافندی تا پایان شهریور به طول انجامید. در این دوره به سبب آتش شدید دشمن ۴ تن از نیروهای گروهان الحدید شهید و تنی چند نیز مجروح شدند. به هر ترتیب در تاریخ ۱/۷/۶۵، گردان قمر بنی‌هاشم به‌عنوان جایگزین انتخاب شده و خط پدافندی را از گردان علی‌اکبر تحویل گرفت.

نیروهای گروهان الحدید که حدود ۲ هفته در خط پدافندی بودند، پس از تحویل خط، از ارتفاعات شهید صدر به موقعیت شهید زین‌الدین منتقل شده و از آنجا به‌سوی اردوگاه قلاجه رهسپار شدند. نیروهای این گروهان پس از یک روز توقف در اردوگاه قلاجه و تحویل وسایل و تجهیزات خود، در تاریخ ۳/۷/۶۵ به مرخصی رفتند. دوره‌ی مرخصی آن‌ها ۱ هفته بیشتر به طول نینجامید و سرانجام در ۱۱/۷/۶۵، از مرخصی بازگشته و به سایر نیروهای گردان در اردوگاه قلاجه ملحق شدند.

Subscribe
Notify of
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
View all comments